+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Klasik Koşullanma ile Edimsel Koşullanma arasındaki Farklar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Klasik Koşullanma ile Edimsel Koşullanma arasındaki Farklar

  Klasik Koşullanma ile Edimsel Koşullanma Arasındaki Farklar Hakkında Bilgi


  öğrenme1.jpg

  1-)Klasik koşullanmada organizma pasifken, edimsel koşullanmada aktiftir.
  2-)Klasik koşullanmada uyarıcılar, refleksler ve doğuştan getirilen tepkiler şartlandırılır. Yani klasik koşullanmada tepki (davranış) bellidir. Edimsel koşullanmada ise rastgele olan davranışlar şekillendirilmeye çalışılır. Edimsel koşullanmada davranışlar başlangıçta çeşitlilik gösterir. Bu nedenle hangi davranışın gösterileceği belli değildir.
  3-)Klasik koşullanmada uyarıcı (ses, ışık gibi) bellidir, edimsel koşullanmada ise uyarıcı belli değildir.
  4-)Klasik koşullanmada pekiştireç (uyarıcı) davranıştan önce verilir ve davranışa bağlı değildir. Edimsel koşullanma da ise organizma istenilen davranışı yaptığında olumlu pekiştirecini alır veya olumsuz pekiştireçten kurtulur. Yani davranışa bağlıdır ve sonra verilir.
 2. Ziyaretçi

  konuları harika anlatıyor.emeği gecenlere tesekkurler.
 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Edimsel Koşullanma Temel Kavramlar

  Edimsel davranışta tepkisel davranıştan farklı olarak organizma önce bir davranışta bulunur. Bu davranış herhangi bir uyarıcı olmadan kendiliğinden yapılır ve ardından yapılan davranışa göre uyarıcı verilir. Organizma davranışın ardından gelen uyarıcıyı beğenirse davranışı tekrar eder. Beğenmezse bu davranışı tekrarlar. Yani davranışı ortaya çıkarttığı sonuçları kontrol eder

+ Yorum Gönder


klasik koşullanma ile edimsel koşullanma arasındaki farklar,  edimsel koşullanma ile klasik koşullanma arasındaki farklar,  klasik koşullanma ve edimsel koşullanma arasındaki farklar,  klasik koşullanma ile edimsel koşullanma arasındaki fark,  klasik ve edimsel koşullanma arasındaki farklar,  klasik koşullanma ve edimsel koşullanma arasındaki fark