+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Çok Kıskanan Kişi Çok Sever Düşüncesi Doğru mudur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Çok Kıskanan Kişi Çok Sever Düşüncesi Doğru mudur

  Çok Kıskanan Kişi Çok Sever Düşüncesi Doğruolabileceği Hakkında Bilgi


  Çok Kıskanan Kişi Çok Sever Düşüncesi Doğru mudur1.jpg.


  Kıskançlık bir nesneyi ya da kişiyi paylaşamama, sahiplenme duygusudur. Kıskançlık insan doğasında var olan doğal bir duygudur. Kıskançlığın sosyal olarak kabul edilen formu imrenme ya da öykünme olarak tabir edebileceğimiz çevremizde gördüğümüz kişilere özenme, kendi benliğinden ödün vermeden onlar gibi olmak istemektir. Bunu yaparken amaç kişinin kendisini geliştirmesi ve motive olması iken kıskançlık durumunda motivasyon yerini hırslanmaya ve kişinin içini kemiren, kafasının içerisinde yinelenip duran olumsuz düşünlere bırakır. Bu iki duygulanmayı ikisinin farklı yoğunluklarına ve kişide uyandırdığı duygulara bakarak ayırt edebiliriz. Kişiliği henüz oturmamış,
  çocuklarda tüm duygular çok yoğun yaşandığı gibi kıskançlık da sözsel ve davranışsal ifadelerle kendisini gösterecek şekilde ifade bulur. Çocukların arkadaşlarını kıskandıklarına ve onların canını yakmak istemelerine çok sık şahit olmuşuzdur. Bu durum bazı süreçler yaşandığı takdirde yetişkinlikte de görülebilir. Bizim en sık karşılaştığımız hali romantik ilişkilerde yaşananıdır. Aşırı sahiplenme kıskanılan kişiyi rahatsız ettiği kadar bu duyguyu uç noktalarda yaşayan kişi için de tehlikeli (rahatsız edici) bir durumdur. Hem kıskançlık duygusunun kendisi hem de buna eşlik eden düşünce ve düşüncelerin tetiklediği davranışlar kişinin hayatını çekilmez bir hale sokabilir. Elbette kıskaçlığın hedef aldığı diğer kutup olan kıskanılan kişi için de durum pek iç açıcı olmaz. Eğer duygu zarar verme noktasında yaşanıyorsa kıskanç kişi mutlaka tedavi görmelidir.
 2. Emine
  Devamlı Üye

  Öyle denilemez aslında yani bir nevi öyle çok aşırı kıskanç olanlar hep kaybetme duygusu içerisindedirler. Kıskandıkları insanın kimse ile iletişim kurmasını istemezler. Gerekirse onu hapsederler. Her şeyini kontrol ederler. Bu insanlar genellikle önceden ilgi görmemiş veya çok kayıplar vermiş insanlardır.
+ Yorum Gönder