+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Anoreksiya Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Anoreksiya Nedir

  Anoreksiya hakkında bilgi


  Anoreksiya Nedir1.jpg.
  Anoreksiya, kişinin kendi bedenini,
  algılamasında bozulma ve sonuçta kendini kilolu algılaması olarak tanımlanır. Kişi, beslenmeyi reddeder ve aşırı kilo kabına uğrar. Anoreksiya, ölüme neden olabilen bir psikolojik rahatsızlıktır.
  En büyük sorun, kişinin kilolu olmadığı halde kendini sürekli kilolu görmesidir. Yarım kilo dahi alsalar, kendilerini dünyanın en şişman insanı olarak kabul ederler. Yemeklere karşı ilgileri yok değildir; yemek tarifleri biriktirip, ailelerine değişik ve çok yemek pişirme eğilimindedirler fakat kendileri yemezler.  Yasaklardan oluşan listeleri vardır; o listedekileri asla yemezler. Gün içinde sürekli tartılabilirler.  Tedavisi zordur; çünkü,
  kişinin beden, kilo algısı bozulmuştur. Bunun değişmesi gerekir ki, bu arada beden yıkımı da gerçekleşmiş olabilir. Aynı zamanda kişinin fizyolojik olarak kendini toparlaması gerekmektedir. Hastalığın oluşmasında şu etkenler önemli rol oynar:  Ailede aşırı geçimsizlik, tartışmalı ortam  Kusma, dışkılamayı arttırıcı ilaç kullanımları  Obsesif-kompulsif, histerik, depresif, nörotik davranış yapıları, zeminde bulunan psikiyatrik sorunlar nedeniyle, kişide vücutsal yakınmaların fazlaca gündeme gelmesi (gastrit, kolit vb.)  Hastalığı inkar eden davranışlar içine girilmesi.  Özellikle bu etkenler göz önünde
  , bulundurularak ergenler konusunda dikkatli olmak gerekir. Hem psikolojik süreçlerin sağlıklı olması hem
  , de kendilerine örnek aldıkları yıldızların / kişilerin hayatlarıyla ilgili doğru ve tarafsız bilgilenmeleri gerekir. Sonuçta çok özendikleri pek çok starın hem psikolojik süreçleri pek de sağlıklı görünmüyor hem de beden ölçüleri oldukça sağlıksız!
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Anoreksiya hastalığı insanın psikolojikmen kendini kilolu görmesidir yanı kişi hiç kilolu değilken hatta çok zayif iken bile hep kafasın da çok kilolu olduğunu düşünmek bu hastalık ölüme yol açabilmektedir.
+ Yorum Gönder


anoreksiya,  dünyanın en kilolu insanı,  anoreksiya nedir,  dünyanın en şişman adamı,  dünyanın en şişman insanı