+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Panik bozukluğu belirtileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Panik bozukluğu belirtileri nelerdir









  Panik bozukluğu belirtileri hakkında bilgi


  Panik bozukluğu belirtileri nelerdir1.jpg.
  Panik bozuklukta aşağıdaki belirti ve bulgulara rastlanabilir:



  Genel görünüm ve dışa vuran davranış: Panik nöbetleri dışında kişinin görünümünde net bir
  ,bozukluk yoktur. Panik esnasında kişi, ileri derecede endişeli ve telaşlı olur.


  Konuşma ve ilişki kurma: Panik esnasında kişi rahat konuşamaz, sesi titrer. Bazen hasta ile ilişki kurmak güç olabilir. Hasta yaşadıklarından bahsetmek isteyebilir.



  Duygulanım: Panik nöbeti
  ,esnasında kişide ileri derecede korku söz konusudur. Panik nöbeti dışında, paniğin tekrar yaşanmasına dönük bir beklenti korkusu yaşanabilir. En önemli korku delirme, çıldırma, kontrolü kaybetme ya da ölüm korkusudur.


  Bişişsel yetiler: Panik nöbetleri dışında hastanın yöneliminde, algılamasında, ya da diğer bilişsel yetilerinde problem yoktur. Ancak panik esnasında çevreyi tanıyamama, algı bozukluğu varmış gibi bir durum ortaya çıkabilir. Hasta şaşkınlık içinde olabilir; çevresini ve kendini değişmiş olarak algılayabilir.


  Düşünce süreci ve içeriği: Nöbet dışında hastanın düşünce sürecinde problem olmaz. Panik esnasında, kontrolü kaybetme, çıldırma, ölme düşünceleri ortaya çıkabilir. Ataklardan sonra da aynı yaşantnın tekrar olabileceğine dair düşünceler ortaya çıkabilir.

  ,
  Fizik ve fizyolojik belirtiler: Panik dışında bir anormalilk
  yoktur. Panik esnasında çarpıntı, yüz kızarması ya da solması, terleme, üşüme, kılların diken diken olması, göğüste sıkışma, soluk almıyor hisetme, solunum sıklaşması, baş dönmesi, bulantı, el ve ayaklarda uyuşma, sık idrara çıkma, kan basıncının yükselmesi, sıcak-soğuk basması, baygınlık duygusu yaşanabilir.








 2. Kesume
  Devamlı Üye





  Panik bozukluluk genel görünüm ve dışa vuran bir davranıştır bu durumu yaşayan kişi telaşlı ve endişeli olur aynı zaman da kişi rahat konuşamaz kişi delireceğini düşünür ve korkar.




 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Panik esnasında kişinin görünümde bir değişiklik yoktur sadece psikolojik bir değişim oluşur aşırı bir heyecan, korku ve sinirlilik hali görülür. Etraftaki insanlara kızma bağırıp çağırma ve telaş görülür.




+ Yorum Gönder