+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Mükemmeliyetçi Olmaya Çalışmayın Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Mükemmeliyetçi Olmaya Çalışmayın

  Neden Mükemmeliyetçi Olmaya Çalışmamalıyız  Mükemmeliyetçi Olmaya Çalışmayın11.jpg.

  Ancak uzmanlar kötümser değil. Bazı tedavi yöntemleriyle mükemmeliyetçilik dizginlenebilir.

  Mükemmeliyetçi olmak yapılan işin sonuçları ve kalitesi açısından iyi sonuçlar doğursa da ruh sağlığı açısından o kada
  ,da olumlu değil.

  Araştırmaya göre, yaptıklarında sürekli olarak en iyiyi arayanlar büyük bir psikolojik baskı altında kalıyor ve bu tip baskılar da birtakım s
  ,ağlık sorunlarını beraberinde getiriyor.

  Mükemmeliyetçi olduğu birtakım testlerle
  kanıtlanan orta yaşlı 50 erkeğin katıldığı araştırmada deneklerden, iki veya üç kişilik bir grubun önünde yapılacak bir konuşmanın metnini 10 dakika içerisinde hazırlamaları istendi.

  Testin diğer ayağındaysa deneklerden 2083'ten geriye doğru 13'er 13'er saymaları talep edildi. Yanlış yapan deneğin baştan başlayacağı da hatırlatıldı. Test sonrasında kusursuzluğu kendisine ilke edinenlerin daha fazla stres hormonu salgıladığı ortaya çıktı. Hep en iyisini yapmak gerektiğini düşünenlerin ayrıca daha çabuk yorulduğu, daha çabuk sinirlendiği ve morallerinin daha fazla bozulduğu tespit edildi.

  Araştırmacılarsa, mükemmeliyetçiliğin insanların kendi kendilerine edindikleri bir huy olduğunu ve birtakım davranış tedavileriyle daha normal ve gerçekçi seviyelere çekilebileceğini belirtiyor.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Mükemmeliyetçi olma insanı zorlayan bir durumdur. Kişi sürekli olarak daha iyi yapmaya çalışarak kendini bunalmakta ve bunalıma girmektedir. BU sorunu yaşayan insanlar basit tedavi yöntemleri ile bu sorunlarından kurtulabilmektedirler.
+ Yorum Gönder