+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Stres konusunda yapılan araştırmalar hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Stres konusunda yapılan araştırmalar hakkında bilgi

  Stres konusunda yapılan araştırmalar ile bilgi


  Stres konusunda yapılan araştırmalar hakkında bilgi1.png.

  STRES KONUSUNDA YAPILAN ARAŞTIRMALAR
  Ülkemizde çalışan kadınlarda stresle başa
  ,çıkma ve psikolojik rahatsızlıklar üzerine Doç.Dr. Perin Uçman bir araştırma yapmıştır. Saraştırmada şu sorulara cevap aranmıştır:

  1) Psikopatolojik belirtiler açısından cinsiyet ve eğitim düzeylerine bağlı farklılıklar var mıdır?
  2) Stresle başa çıkmada “kendilik kontrolü” veya “öğrenilmiş güçlülük” boyutu açısından cinsiyet ve eğitim düzeylerine bağlı farklılıklar var mıdır?
  3) Stresle başa çıkma yolları açısından cinsiyet ve eğitim düzeylerine ,
  bağlı farklılıklar var mıdır?
  4) Global psikopatoloji düzeyi stresle başa çıkma yollarından hangilerini yordamaktadır?
  5) Kendilik kontrolü psikopatolojik belirtilerden hangilerini yordamaktadır?

  Araştırma örneklemini ilkokul mezunu 50 kadın ve 50 erkek ile üniversite mezunu 50 kadın ve 50 erkek oluşturmuştur.

  Bulgular:

  1) Çalışan kadınlar çalışan erkeklere kıyasla daha fazla psikolojik sıkınt,
  ı ve psikopatolojik belirtiler göstermektedir. Eğitim düzeyinde farklılık bulunamamıştır.
  2) Kendilik kontrolü gerek cinsiyet gerek eğitim düzeyleri açısından anlamlı bir farklılık yaratmamaktadır. Eğitim düzeyine göre planlı davranış, çağresizlik, batıl inanç ve düşünce kendini yerme ve ruh halinde anlamlı farklılık bulunmuştur. İlkokul mezunları üniversite mezunlarından daha yüksek ortalamalara sahiptirler.
  3) Batıl inanç ve düşünce, çağresizlik ve planlı davranışın genel psikopatoloji düzeyine anlamlı düzeyde yordadığı gözlenmiştir.
  4) Depresyon kendilik kontrolü ile ters yönde ve anlamlı düzeyde yordama göstermektedir.
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  streskonusundayaplanara.jpg


  Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi olan Ürofiz Hastanesi insanların %60-70’nde görülen bel ve boyun fıtıkları, kireçlenme şikayetlerinin tedavilerinde %90-95 başarı ile verdikleri üstün hizmet sonrasında Avustralya’dan getirdikleri yeni cihaz sistemleri ile çok konuşuluyor. Yine şikayetlerimiz arasında yer alan strese bağlı hastalıkların tedavisi için Avustralya’da üretilen “Vitafontis” isimli cihazla sundukları tedavi yöntemi günümüz stresinin oluşturduğu aşırı kilo alma ve bunun sonucunda oluşan hastalıkların tedavisinde oldukça etkili. Vitafonsit’i ve etkilerini Dr. Kürşad Özdemir Bizlerle paylaştı.  ÇÖZÜM “VİTAFONTİS”

  Son yıllarda sağlık sekttöründe yasalar sürekli değiştiriliyor. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

  Ülkemizde son yıllarda sağlık alanında yapılan değişimler ve kriz ortamı bizleri de sağlıkta farklı ne yapabiliriz diye düşündürüyor. Özellikle, dışarıdan bakıldığında sağlıkta çok iyi eyler yapılmış gibi görünüyor. Tabi yapılanlar çok güzel. Fakat şuan sağlıkta uygulanan son sistemler sağlığı kalitesizliğe itiyor.  Hangi yönde kalitesizlik olduğunu düşünüyorsunuz?

  Eğer kurum olarak devletle bir anlaşma yapmışsanız devletin izlemiş olduğu fiyat politikasına uymanız gerekiyor. Devlet bu fiyatları da 1 Ekim itibariyle düşürdü. Daha önce bir fizik tedavinin seansına devlet memuru için 46TL emekli için 25 TL ödüyordu. 1 Ekim’de dünyada kriz yokmuş gibi bütün fiyatları 20TL ye düşürdü. 20TL ye hem muayene edeceksin hem de 1 saat fizik tedavi vereceksin. Vatandaşı da sınırlandırdığı için geriye kalan masrafı hastalardan da talep edemiyoruz. Hastadan alabileceğimiz katkı payı da %30. bu da 6TL’ye denk geliyor. Bu durumda 20TL’nin içine kan, laboratuar, röntgen, kemik ölçümü, gibi bütün tetkikler dahil oluyor. Hastanelerde alınan ücret masrafı karşılamadığı için hastalardan belirli tetkikleri talep etmemeye başlıyorlar. Fakat bu durumda da sağlıklı bir teşhis yapılamadığı için hastalığın ilerlemesi şansa bırakılıyor. Devlet bu sistemden kazanıyor gibi fakat insanların sağlığı da tehlikeye atılıyor. İnsanların hastalığının ilerlemeden tespit edilmesi daha ucuz bir maliyettir. Fakat hastalık ilerlediğinde yatış ücretleri, ameliyat masrafları da dahil oluyor. İnsanların sağlık kaybı zaten tartışılamaz.

  Siz bu olumsuzluklar karşısında nasıl bir sistem geliştirdiniz?

  Her krizde yeni açılımlar yapak lazım. Biz de dünya çapında yapılan yeniliklerin araştırmalarını yaptık. Çağın hastalığı olan strese bağlı aşırı kilo alma ve kalp damar rahatsızlıklarının artışına yönelik yeni teknolojileri takip ettik. Avusturya’da “Vitafontis” adında bir cihaz çıkardılar. “Vita” yaşam “fontis” ise anne karnı olarak adlandırılır bilimde. Vitafontis’in bilimdeki karşılığı “Anne karnındaki yaşam” bu cihazı hastanemize getirdik. İnsanları anne karnındaki ortamına geri götürüyor ve stresi yok ediyor.

  Peki bu sistem nasıl uygulanıyor?

  Cihazdaki temel felsefe 3 şey üzerine dayanmış. Cihazı almadan önce vücuduna bazı kremler sürüyorsun. Bu cildin geçirgenliğini arttırıyor. Daha sonra cihaz 40 derece ısıyla Dominik suyun oksijenini cilt yoluyla ve difüzyon denilen mekanizmayla vücuda veriyor. Bunun sonucunda ilk çözümlerde vücutta 15 tane kan parametresinin değişikliği tespit ediliyor. Bunlardan en önemlisi laktik asit. İnsanların daha çabuk yorulmasına neden olan laktik asiti ilk seansta %20 düşürüyor. Bununla beraber insan vücudundaki PH dengesini nükrevize ediyor.

  Yani vücuttaki sıvı dengelerini düzenleyici bir sistem diyebilirmiyiz?

  İnsan vücudundaki en nemli şey sıvıların PH dengesidir. Kan içindeki birçok parametrenin veya kolestrol gibi hastalıkların değişmesine neden olur.vücuda oksijeni verdiğin zaman vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirirsin ve bağışıklığı güçlendirirsin. Bu da vücudun yeniden rejenasyonunu ve kendisini yenilemesine neden oluyor.

  Vitafontis cihazının diğer ülkelerde kullanımı oldukça yaygın sanırım.
  Mitofontis’in kullanım amacı anti stres. insan vücudunda stres yüksek baskılara bağlı olarak oluşuyor. Çözüm olarak da yine vücuda yüksek kompanent uygulayarak stresi yok edebileceği kanısı var burada.Bu şekilde bir araştırma soucu bu cihaz ortaya çıkmış. Kullanımı oldukça yoğun.

  Peki, seanslar sonrası insan vücudunda oluşan değişiklikler nelerdir?
  Zaten cihazdan çıkıp vücudunuza dokunduğunuzda cildinizde kadifemsi bir yapı hissediyorsunuz. Spor sonrasında oluşan yorgunluklarda, travmalarda, bayanlarda antiaging antiselülit uygulamalarında da oldukça etkili. Dolaşım sistemini hızlandırıyor. Vücuttaki yabancı maddelerin atılmasını sağlıyor. Ciltteki egzama gibi sinirsel rahatsızlıklarda oldukça etkili. Kan şekerini düzenliyor. Kolestrolu belirli bir seviyeye getiriyor. Vitafontis cihazından çıkan insanlara doğal vitaminler veriyoruz. Vücut bu vitaminleri de daha hızlı bir şekilde kabul ediyor.

  Kişi gerekli faydayı sağlayabilmek için kaç seans Vitafontis’i kullanmalı?
  Gün aşırı 10 seans bir kişi için yeterli olacaktır. Bir seans 21 dk. sürüyor.
  Vitafontis, dolaşım sistemini hızlandırıyor.
  Vücuttaki yabancı maddelerin atılmasını sağlıyor.
  Ciltteki egzama gibi sinirsel rahatsızlıklarda oldukça etkili. Kan şekerini düzenliyor.Kolestrolu belirli bir seviyeye getiriyor

+ Yorum Gönder