+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Ağlayan Bebeklere 5S Yöntemi hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Ağlayan Bebeklere 5S Yöntemi hakkında bilgi

  Ağlayan Bebeklere 5S Yöntemi hakkında genel bilgi


  Ağlayan Bebeklere 5S Yöntemi hakkında1.png.

  Bebeğiniz ağladığında ne yaparsanız yapın sakinleştirememekten mi şikayetçisiniz? Ne yaparsanız yapın bebeğiniz susmuyor mu? Belki de biryerlerde bir hata yapıyor olabilirsiniz. 5S yöntemini denemeye ne dersiniz?

  ABD'li ünlü Çocuk Doktoru Harvey Karp'ın bulduğu 5S yöntemiyle 5 dakika dolmadan bebeğiniz sakinleşiyor. İşte O yöntem:

  1- Swaddling (Kundak yapmak): Ancak siz Türklerin eskiden yaptığı şekilde, kollarını bacaklarını sıkı sıkı saracak şekilde değil. Bebeğinizi önce büyükçe ve tülbente benzeyen yumuşak dokulu, bebeği sıkıntıya sokmayacak bir kundağa sarın. Kolları vücudunun iki yanında sabitlenmeli. Ancak ayaklar gevşek sarılacak. 5 aylık olana kadar bu şekilde uyutun. Ayrıca mutlaka uyuduğu odada 'beyaz gürültü' dediğimiz ses olsun.

  2- Side/Stomach position (Bebeği yana çevirmek): Bebeğinizi kucağınızda sağa doğru yatırarak yüzü aşağıya bakacak şekilde tutun.

  3- Shushing (‘Şşşşşşşşşşt’ demek): Kulağına yüksek sesle ‘şşşşşşşşşşt’ deyin. Bu ses, ona anne karnındaki gürültülü ortamını hatırlatır.

  4- Swinging and jiggling (Hafifçe sallamak): Başını jöle gibi elinizin altında hafifçe, çok sarsmadan sallayın. Bu eylem ona anne karnındaki hareketli ortamı hatırlatır.

  5- Sucking (Emmesini sağlamak): Emzik kullanın.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Ağlayan bebeklere beş s yöntemi;
  1- bebeğinizi kundak yapın
  2- bebeğinizin yüzünü yana çevirin
  3- bebeğe şşşşşşşş demek
  4- bebeği hafifçe sallamak
  5- bebeğin emziğini emmmesini sağlamak.
+ Yorum Gönder