+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Sinir sistemi bölümleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Sinir sistemi bölümleri
  Sinir sistemi

  Sinir sistemi, merkezi ve çevresel [periferik) olmak üzere iki ana bölüme ayrılmıştır. Sözünü ettiğimiz
  bu bölümlerin her biri, kendi içinde daha alt yapılara ayrılmaktadır. Sinir sisteminin her bölümü farklı görevler üstlenmiştir. Bu görevlerin
  neler olduğu ilgili bölümlerde açıklanmaktadır.

  Aşağıda sinir sistemini oluşturan ana bölümler verilmektedir.

  1) Merkezi sinir sistemi
  A) Beyin (ansefalon)
  1} Prozansefalon a) Beyin yarıkürelerib) Diansefalon
  2] Mezansefalon (ortabeyin)
  3} Rpmbansefalon a) Ponsb) Medulla oblongatac) Serebellum (beyincik)Beyin, beyincik, omurilik ve omurilik kökleriBJ Omurilik2) Çevresel (periferik) sinir sistemiA} Otonom sinir sistemi1) Sempatik sinir sistemi2) Perasempatik sinir sistemi. B) Beyin ve omurilik sinir lifleri. 2. Zühre
  Devamlı Üye

  sinir sistemi nedir


  Sinir Sistemi;
  sinir hücrelerinin birleşmesiyle oluşan, duyusal ve duyumsal uyarılar alan sistemdir. Yüksek yapılı organizmalarda sinirler ve sinir merkezlerinden oluşur. Bu sistem aracılığıyla bir organizma yaşadığı ortama kendini uydurur ve organlarını işbirliği halinde çalıştırarak yaşamsallığını ve vücudunun bütünlüğünü sürdürür. İnsanın sinir sisteminde 10 bilyondan (1 bilyon: 1000 milyar) fazla sinir hücresi vardır. Her sinir hücresi,öteki sinir hücreleriyle 2.000-3.000 bağlantı kurar. Her bağlantı bir bilgi alışverişidir. Sinir sistemi anatomi açısından, başlıca iki bölümden oluşur. Birincisi, beyin ve omirilikten oluşan merkezi-sinir sistemi, ikinci ise beyin ve omurilikten kaynaklanan sinir liflerinin-oluşturduğu çevresel ya da periferik-sinir sistemi. Sinir sistemini oluşturan ana bölümler şunlardır:

  sinir sistemi nedir.jpg
  Merkezi Sinir-Sistemi: A) Beyin: 1- Prozansefalon: a) Beyin yarıküreleri, b) Diansefalon, 2) Mezansefalon (ortabeyin), 3) Rombansefalon: a) Pons, b) Medulla oblongata, c) Serebullum (beyincik). Omurilik: 1) Çevresel sinir sistemi. Otonom sinir sistemi: 1) Sempatik sinir sistemi, 2) Para-sempatik sinir sistemi. Beyin ve omurilik sinir lifleri. Merkezi sinir sistemi. Kafasının içinde yer alan beyin, serebrum, beyincik ve beyin sapından oluşur. Sistemin ağırlığı 1.5 kg kadardır.

  Otonom sinir sistemi: İç organlar, kan damarları ve bezlere doğru ya da yapılardan öteye uyarıları taşıyan sinir sistemidir. İstem dışı, kendiliğinden çalışır. Bu sisteme ceyataf sinir sistemi de denir. Otonom sinir sistemi işlev açısından kendi içinde iki bölüme ayrılır: Sempatik sinir sistemi, parasempatik sinir sistemi.

  Sempatik sinir sistemi: Merkezi ve çevresel olmak üzere iki bölümden kuruludur. Merkezi bölüm, omuriliğin boyunla bel bölgesi arasında uzanan bölümünde bulunan kolumna intermedilatersalis adı verilen omurilik bölümüyle, beyindeki bazı konteks ve kortes altı yapılardan oluşur. Çevresel bölüm ise sempatik ganglionlar, ganglionlar arası dallar ve ganglionlardan organlara giden sinir liflerinden kuruludur. Sempatik ganglionlar, omuriliğin ön yüzünün iki yanında tespih taneleri gibi sıralanmış şişliklerdir. Bu ganglionlar, sempatik sinir sisteminin hücre gövdeleri, uzantıları ve bağdokusundan yapılmışlardır. 20-25 çift sempatik ganglion vardır. Ganglionları birbirine bağlayan yapılara ganglionlar arası dallar adı verilir. Bunların yapısında sinir lifleri vardır. Ganglionlardan çıkıp organlara giden sempatik sinir lifleri ya bir atardamarın çevresinde bir ağ oluşarak giderler ya da bir başka sinirin lifleri arasına karışarak hedeflenen organa ulaşırlar. Ganglionlarla sempatik sinir sisteminin merkezi bölümü arasındaki bağlantı, omuriliğin ön kökleri içinde gitmekte olan sempatik sinir lifleri aracılığıyla kurulur.

  Parasempatik sinir sistemi: Merkezi ve çevresel olmak üzere iki bölümden oluşur. Merkezi bölüm mezansefalon, pons ve medulla oblongatada bulunan parasempatik sinir merkezleri ve omuriliğin bakrum bölgesindeki parasempatik sinir merkezlerince oluşturulur. Mezansefalon pons ve medulla oblongatadaki merkezlerden çıkan parasempatik sinir lifleri, kafa sinirleri içinde yol alarak hedeflenen organlara ulaşırlar. Sinir liflerinin bu yolculuğu, çevresel bölümünün bir bölümünü oluşturur. Omurilikteki parasempatik merkezlerden çıkan sinir lifleri bu bölgedeki ön köklerde ilerleyip, daha sonra omurilik sinirlerinin ön dalı içindeki parasempatik ganglionlara, oradan da hedeflenen organlara ulaşırlar. Her iki sistem de beynin denetimi altındadır. Sempatik sinir sistemi vücudu harekete hazırlarken, parasempatik sinir sistemi ise tam aksini yapar, vücudu dinlemeye çekme gerektiğinde parasempatik sinir sistemi devreye girer.

 3. Ziyaretçi
  merhaba,bilgiler için teşekkür ediyorum,çok faydalı bilgiler,ben paylaşmak ve fikir almak istiyorum çok stresli bir işim var ve fark ediyorum ki bu benim sağlığımı bozuyor,bir kaç ay önce arkadaşım gıda takviyesi tavsiye etti özelikle stres için ve merkezi sinir sistemi iyi geliyor,adı Pax içeriği aslında ilgimi çekti (lavanta,melisa,kırmızı gelincik,magnezyum,kalsiyum, B5,6,2,9,1,12 vitamini içeriyor) mesela kırmızı gelincik hem depresyon önleyici özellikleri sayesinde serbest radikallerin sebep oldukları beyin hasarına karşı korunma sağlanır,vücudun streslre karşı direnci artar ve kalp damar hastalıkları riski azaltır. ve bir çok bilgi daha var ama ne yazık ki türkçe vikipedia fazla bilgi bulunmuyor.Bir aydan fazla bu vitamini Pax kullanıyorum ve stresli olduğum zaman daha rahat geçiriyorum.
+ Yorum Gönder