+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Psikoloji ve psikolojik rahatsızlıklar icin önemli bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Psikoloji ve psikolojik rahatsızlıklar icin onemli bilgiler

  Psikiyatri hakkında bilgi


  insanların akli dengesizliklerini, davranış ve duygusal bozukluklarını inceleyen ve tedavisini yapan bir tıp dalıdır. Bu dengesizlikler bazı hallerde beyinde vaki olan yapı değişikliklerinden ileri geldiği için psikiyatri ve nevroloji dallan çok kez birbirlerinin sınırını taşarlar.
  Psikoloji nedir?
  Psikoloji davranış ve şuurlu hayatın bütün safhalarını inceleyen bir biyoloji bölümüdür.
  Psikolog nedir?
  Genellikle hekim olmayan, psikoloji alanında araştırma yapan veya eğitimci olarak yetiştirilmiş kişidir. Akli hastalıkların tedavisinde gereken zeka ölçme ve tatbiki psikolojik testler psikolog tarafından yapılır.
  Nevrozlar nedir?
  Nevrozlar yersiz, aşırı ve anormal duygusal tepki örnekleridir. Nörotik tepkiler normal duygusal tepkileri fazlasıyle aşan tepkiler olarak nitelenir. Çığırından çıkarak insanları kendi etkileri altına almış olan duygulardır. Bu tepkiler çok kez hastanın fazlasıyle etki. lendiği sebeplerle meydana çıkar. Bu gibi etkiler için "duygusal yükler" deyimi kullanılmaktadır. Yine çok kez bunlar hastanın kontrolü dışında bilinmeyen veya şuuraltı güdülerden meydana gelmektedir. Bunlar arasında kuruntu, duygusal çalkantılar, alınganlık, zorlayıcı fenomenler, fobilerden ve bazı, özellikle tepkisel tipte olan, depresyon türlerinden ileri gelmektedir. Başka bir deyimle bunlar, durumlara karşı olgunlaşmamış cevaplardır.
  Kuruntu (vesvese)Aşırı kuruntudan ileri gelen bir cins duygusal düzensizliktir. Bu gibi hastalar birçok durumlara karşı gösterdikleri tepkilerinde gergin, sinirli, alıngan ve birden patlayıcı olurlar. Uykusuzluk görülebilir. Bu gibi hastalarda çabuk atan nabız, kalbin normalin üstünde çarpması, fazla terleme, titreme ve baş ağrısı gibi fiziki belirtiler olabilir. Ayrıca baş dönmeleri, kusma ve ishal da bu belirtiler arasındadır.
  Nörasteni nedir?
  En ufak bir hareketten sonra bile duyulan aşırı yorgunluğa nörasteni denir ve bu, nevrozun başka bir şekildeki tezahürüdür. Bu hastalıkla birlikte hipokondri (her belirtiden endişe duyma), iştahsızlık ve kilo kaybı gelir. Nörastenik hastalar baş ağrıları, baş dönmeleri, uykusuzluk, zihni bir noktaya toplayamamak, sinirlilik, depresyon vb. gibi belirtilerden de şikayetçi olabilirler. Bu hastaların büyük çoğunluğu aslına maskelenmiş olan depresyondan mustariptirler.
  Bir kişinin psikiatrik yardıma ihtiyacı olduğu ne gibi belirtilerden anlaşılabilir?
  a. Açıkça fiziki oldukları belli olmayan hastalıklar.
  b. Belirli bir hastalık teşhisi konmadığı halde devamlı ve inatla hasta olduğuna dair iddia ve şikayetler.
  c. Sık sık meydana gelen inatçı depresyonlar.
  d. Sinirlilik, kontrolden çıkmış terslik ve huzursuzluk.
  e. İşinde devamlı çalışamamak durumu.
  f. Sürekli yorgunluk.
  g. İş arkadaşları ile sık sık tartışmalara girişmek.
  h. Tekerrür eden telaşlanmalar ve gereksiz korkular.
  i. İnatçı uykusuzluk.
  j. Nedeni anlaşılamıyan iştahsızlık
  Klostrofobi nedir?
  Bu asansörlerde, tünellerde vb. kapalı yerlerde bulunma korkusudur. Bu hastalığın belirtileri çok kez kuruntu nevrozlu hastalarda görülür.
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sevgisizlik Depresyona Neden Oluyor

  Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Kemal Sayar, depresyondaki insanların geriye dönüp baktıklarında, erken yaşamlarında sevgiden yoksun olduklarını görebileceklerini söyledi.

  Sayar, çocukların anne ve babalarının sorunları olabileceğini göremediğini belirterek, ''Çocuklar, anne ve babalarının bazı davranışlarının kendi hatalarından kaynaklandığını düşünür'' dedi.

  Ailelerin yüksek beklentileri ve kontrol edici tutumlarının olabileceğini vurgulayan Sayar, şunları kaydetti:

  ''Araştırmalar göstermiştir ki depresyondaki insanlar geriye dönüp baktıklarında, erken yaşamlarında sevgiden yoksun olduklarını görürler. Ailemiz eğer bize sürekli eleştirel yaklaşırlarsa, biz de bu adeti sürdürür ve sürekli kendimizi eleştirmeye başlarız. İç görü kazanarak ve biraz çaba harcayarak bazı alışkanlıklarımızı değiştirebilir ve kendimize daha esnek davranabiliriz.''

  Sayar, sevgi, ilgi, korunma gibi pozitif yaşantıların eksikliğinin depresyona girmeye neden olabileceğini ifade ederek, ''Bunun nedeni beynimizin belli seviyelerde pozitif bilgi girişine ihtiyaç duyması ve bazı kimyasalları salgılayarak stres seviyesini azaltmasıdır''diye konuştu.

  Dünyadaki bütün insanların kendisini mutlu ya da mutsuz hissettiği ortak bazı durumlar olduğunu belirten Sayar, bu durumları şöyle açıkladı:

  ''Mutluluk yaratan durumlar sevilmek ve istenmek, diğerlerine yakın olmak, kabul edilmek ve ait olmak, arkadaşlara sahip olmak, bir gruba ait olmak, diğerlerinin gözünde değerli olmak, takdir edilmek, beğenilmek, diğerlerine ve kendine çekici gelmek, bir statüye sahip olmak ve saygı görmek. Bunların tersi durumlar ise mutsuzluk yaratan durumlardır.''

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Psikoloji insanın ruh sağlığının incelendiği alandır. Psikologlar insanı dinleyerek ve yönlendirmeler yaparak tedavi yaparlarken Psikiyatri ilaç tedavisi yapmaktadır. Psikiyatırlar ilaç tedavisi ile kişinin kendini sıkması ve kasmasının önüne geçmeye çalışırlar
+ Yorum Gönder


psikolojik rahatsızlıklar