+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Orucun Farz Oluşu - Oruç, hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Orucun Farz Oluşu - Oruç, hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır
  Orucun farz kılınma zamanı

  Orucun müslümanlara farz olduğu Bakara sûresindeki:


  Orucun farz kılınma zamanı.jpg

  "Ey İman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sizlere de farz kılındı. Ta ki, korunasınız" 15 âyetiyle bildirilmiş, ayrıca aynı sûrenin 185. âyetinde de "sizden kim bu aya (Ramazan'a) erişirse oruç tutsun" buyurularak oruç ibadetinin yerine getirilmesi emredilmiştir. Peygamber Efendimiz de, İslâm'ın beş temelinden birinin Ramazan ayında oruç tutmak olduğunu bildirmiştir. 16

  Birinci ayetten açıkça anlaşılıyor ki oruç, ilk peygamber Âdem (a.s.)'den itibaren bütün peygamberlere ve onlara inananlara farz kılınmıştır. Oruç, insanlığın ilk zamanlarından beri yerine getirilmesi emredilen bir ibadettir. Çünkü, ruhen arınıp ahlâken olgunlaşmak bakımından insanın oruca ihtiyacı olduğu gibi maddî ve manevî pek çok faydaları da vardır.

  Anlamlarını sunduğumuz ayetlerde orucun, müslümanlara farz olduğu bildirilmiş; hasta, yolcu ve oruç tutmaya gücü yetmeyenler için getirilen kolaylıklar hakkında da şöyle buyurulmuştur:

  "(Oruç) sayılı günlerdir. Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa tutamadığı günler kadar diğer günlerde oruç tutar. (İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir yoksulu doyuracak fidye gerekir."17

  Bu ayette, geçerli mazereti olanların, orucu Ramazan'dan sonraya erteleyebilecekleri bildirildikten sonra sürekli mazereti olup da ömürboyu oruç tutmaya gücü yetmeyenlere bunun karşılığında fidye vermeleri emredilerek gerekli kolaylık sağlanmıştır. Ciddî ve geçerli bir mazeret olmadıkça belirli şartları taşıyan müslümanların ise bizzat oruç tutarak Allah'ın emrini yerine getirmesi gerekir.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Ramazan orucu kıblenin kabe tarafına çevrilmesinden sonra ve Peygamber efendimizin Medine hicretinde iken Şaban ayında farz kılınmıştır tüm müslüman alemine.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Oruç insanlığın ilk zamanlarında farz kılınmış bir ibadettir. ey iman edenler. oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizlere de farz kılınmıştır, ta ki korunasınız. :(bakara suresi) hatta bu sürede açıkça dile getirilmiştir.
+ Yorum Gönder


oruç hicretin kaçıncı yılında farz kılındı,  oruç hicretin kaçıncı yılında farz kılınmıştır,  ramazan orucu hicretin kaçıncı yılında farz kılındı,  hac hicretin kaçıncı yılında farz kılındı,  oruç ibadeti hicretin kaçıncı yılında farz kılınmıştır,  zekat hicretin kaçıncı yılında farz kılınmıştır