+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Fatih
  Yeni Üye

  Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Oruçta Nelere Dikkat Edilmelidir

  Oruçta Nelere Dikkat Edilmelidir.jpg


  Oruç tutanların yeteri kadar su tüketmeleri, ramazan süresince uyku düzenlerine dikkat etmeleri gerekir. Uykusuzluk, baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğüne yol açabilir.
  Ramazan’da metabolizma hızı düştüğünden kilo almak kolaylaşır. Bu nedenle, bol kalorili, ağır yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  İftarda mideye aniden yüklenmek, hazımsızlığa neden olabilir.
  Ramazan’da sindirim sistemi sorunları yaşamamak için başta kuru kayısı olmak üzere kuru meyvelerden tüketmeye özen gösterilmelidir.
  Sahura kalkmadan oruç tutulursa, aç kalma süresi uzayacağından metabolizma hızı düşer, halsizlik, baş ağrısı görülebilir.
  Sahura kalksanız da kalkmasanız da yemeklerinizi yavaş yiyin, lokmalarınızı çok çiğneyin ve yeterince su için. Mide dolgunluğundan kaçınmak, uyku kalitenizi de koruyacaktır. Ağır, yağlı, acılı ve baharatlı yemeklerden kaçının.
  Vücudumuz oruçluyken çok uzun süre susuz kaldığından, iftar ile sahur arasında sık sık su içmek gerekir.
  Oruç sırasında çok susuyorsanız, sahurda turşu, kuruyemiş vb. tuzlu yiyeceklerden kaçınmaya özen gösterin.
  Oruç süresince kan şekeri düşer. İftarda birden yemek yenildiğinde kan şekeri hızla yükselir. Eğer kişiler sahura da kalkmıyor ise kan şekerinin düşüşü günün erken saatlerinde başlar ve daha düşük değerlere ulaşır. Bu nedenle az ve sık beslenme ilkesi iftar sonrasında da uygulanmalıdır.
  Ramazan’da hareketsiz kalmamaya özen gösterilmelidir. İftardan 2 saat sonra kendinizi çok yormadan yürüyüş yapabilirsiniz.
  Fazla yediklerinizi yakmak için tok karnına yürüyüş yapmanın, koşmanın, spor salonlarında aşırı efor harcamanın sakıncalı olduğunu da unutmayın.
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Oruç tutacağımız zamanlar bir lokmada olsa sahurda bir şeyler yememiz gerekir. İftarı açtığımız zamanlar da iftarımızı su ya da hurma ile açmamız sünnettir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Oruçluyken küfür etmemeye ve yalan söylememeye dikkat etmeliyiz. ayrıca dedikodu ve gıybet yapmamalıyız. özellikle erkekler için söylüyorum dışarı da dekolteli bir kadın gördüklerinde nefislerine hakim olsunlar yoksa oruçları bozulur.
+ Yorum Gönder