+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Günah İşleyenin Orucu Kabul Olur mu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Günah İşleyenin Orucu Kabul Olur mu

  Günahkar olanın Orucu kabul olurmu

  Oruç tutup hem de günah işleyen kimse oruç tutmakla hâsıl olan büyük sevaba kavuşamaz fakat ahirette niçin oruç tutmadın diye hesaba çekilmez. Oruç borcunu ödemiş olur hatta orucun bereketiyle diğer günahlardan da kaçma imkânı olur. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:


  g-nahkar-olan-n-orucu.jpg
  (Bütün günahlara tevbe edip hepsinden kaçmak büyük nimettir. Bu yapılamazsa bazı günahlara tevbe etmek de nimettir. Bunların bereketiyle belki bütün günahlara tevbe etmek nasip olur. Bir şeyin bütünü ele geçmezse hepsini de kaçırmamalı.)

  Namazın dinimizdeki yeri oruca göre daha önemliyse de bir kimseye namaz kılmadığı için (oruç da tutma) denmez. Aksine (Namaz kılamıyorsan orucu bari terk etme) denir. Namaz kılmamakla büyük bir günaha giren kimse oruç tutmazsa günah miktarı daha da çok artar.

  Birkaç günaha müptela olan kimse birinden vazgeçmek isterse ona (Diğerlerini bırakmadığına göre bu günaha da devam et) denmez. Günah miktarı ne kadar azaltılırsa o kadar iyi olur. Allah’tan korkup bir günahtan vazgeçmek iman alametidir. Hadis-i şerifte (Ömründe bir defa Allah’ı anan veya Ondan korkan Müslüman Cehennemden çıkar) buyuruldu. (Tirmizi)

  Günah işleyen oruç tutuyor veya zekât veriyorsa (Aman bunları bari bırakma) demelidir! Bu ibadetleri de yapmazsa dinden tamamen uzaklaşabilir. Korkutmaktan çok müjdeleyici olmak gerekir. Peygamber efendimiz (Allah’ın rahmetinden ümit kestirip dinden nefret ettirenlere lanet olsun! Kolaylaştırın güçleştirmeyin) buyurdu. (Buhari)

  Bir genç Peygamber efendimize (Şu üç günahı bırakamıyorum) dedi. O üç günah yalan zina ve içkidir. Resulullah efendimiz (Bu üç günahtan yalanı benim için bırak) buyurdu. O genç kabul edip gitti. Daha sonra diğer iki günahı işlemek isteyince (Bu günahları işleyip Resulullahın karşısına çıkınca “Ben işlemedim” desem yalan söylemiş olurum. Eğer işlediğimi söylersem beni cezalandırır) diye düşündü. Diğer iki günahtan da vazgeçti. (Şir’a)

  Kelime-i şehadeti dil ile söyleyip kalb ile de tasdik eden Müslümandır. Günah işleyen Müslümanlıktan çıkmaz. Bir hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Cebrail aleyhisselam “Ümmetine müjde ver ki müşrik olarak ölmeyen Cennete girer” dedi. Ben “Zina ve hırsızlık eden de mi Cennete girer” diye üç defa sordum. “Evet zina ve hırsızlık eden de Cennete girer” dedi. Daha sonra “İçki içse de yine sonunda Cennete girer” dedi.) [Buhari]

  Bu Ehl-i sünnet itikadıdır. Günahları hafif görmek değildir. Bu inanış insanı günaha sevk etmemeli! Her günah kalbi karartır insanı küfre sürükleyip Cehennemde ebedi kalmaya sebep olabilir. Her günahtan kaçınmalı çünkü Allah’ın gazabı günahlar içinde saklıdır. Belam-ı Baura çok ibadet eden büyük bir âlimken bir günah yüzünden imansız öldü. Günah işleyen hemen tevbe etmelidir
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Günahkar olan bir kişinin orucu eğer ki tövbe etmiş ise ve oruca mahsus olan kurallara uyum sağlıyorsa orucu mutlaka kabul olur ne olursan ol yine gel bu bunu ifade etmektedir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Oruç tutup aynı zamanda günah işleyen biri tuttuğu orucun büyük sevabına kavuşamaz. ancak öldükten sonrada sen neden oruç tutmadın diyede o kişiye hesap sorulmaz.
+ Yorum Gönder