+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Devamlı hasta veya çok yaşlı olup kefaret orucunu tutamayan ne yapar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Devamlı hasta veya çok yaşlı olup kefaret orucunu tutamayan ne yapar

  Devamlı hasta veya çok yaşlı olup kefaret orucunu tutamayanın ne yapması gerekir çok kısa bilgi  kefaret orucu.jpg
  Devamlı hasta veya çok yaşlı olup 60 gün kefaret orucunu tutamayan kimse 60 fakiri sabah akşam veya öğle akşam olmak üzere bir günde iki kere doyurur. Hepsinin aynı günde yemeleri şart değildir. Bir fakiri her gün iki defa doyurmak üzere 60 gün veya her gün bir defa doyurmak üzere 120 gün yedirmek de olur. Yahut 60 fakirin her birine bir fıtra miktarı fıtra olarak verilen ürünlerden birini verir. Yahut bunların kıymeti kadar ekmek başka mal veya altın vermek de caizdir. Kendisini doyurması için fakire kâğıt para da verilebilir. Fıtra miktarı ürün veya mal bir fakire 60 gün devamlı verilir. 60 günlüğü bir fakire bir günde toplu verilirse bir günlük verilmiş olur. Buna dikkat etmek gerekir. Diyelim ki sabah akşam iki ekmek yiyorsa her gün iki ekmek vermek gerekir. 120 ekmek bir seferde verilirse bir günlük verilmiş olur.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  orucu birikmiş birinin o orucu tutmak için ona göre geçmiş orucumu tutmaya diye niyet getirmesi gerekiyor ondan sonra gönül rahatlığıyla orucunu tutabilir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Devamlı hasta veya yaşlı olup oruç tutamayanlar ve ramazan ayından sonra kaza oruçlarını tutamayanlar , tutamadıkları her gün için fidye verirler. bu verdikleri fidyelerle bir aileyi doyururlar.
+ Yorum Gönder