+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Özürsüz Olduğu Halde Ramazan Orucu Tutmamak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Özürsüz Olduğu Halde Ramazan Orucu Tutmamak


  Özürsüz Olduğu Halde Ramazan Orucu Tutmama konusunda bilgi
  zrszolduuhalderamazanor.jpg

  Rasulullah (scv) şöyle buyurmuştur:
  "Kim mazeretsiz olarak Ramazandan birgün oruç yerse ebediyen oruç tutsa da onu (hakkıyla) kaza etmiş olamaz."
  (Tirmizi Ebu Davut)
  (İmam Zehebi bu hadis için sahih değildir demiştir.)

  "Bir vakit namazdan diğerine kadar geçen süre cuma namazından diğer cuma namazına kadar geçen süre bir Ramazan ayından diğerine kadar geçen süre kişiyi büyük günahların haricinde diğerleri için keffarettir."
  (Müslim Tirmizi)

  "İslam beş temel üzerine kurulmuştur. Allah'tan başka ibadete layık ilah bulunmadığına Muhammed'in Allah'ın kulu ve Rasulü olduğuna şehadet etmek namazı kılmak zekatı vermek ramazan orucunu tutmak ve hacca gitmek."
  (Buhari Müslim)

  İbn-i Abbas (r.a) şöyle demiştir. "İslam'ın kulpları ve dinin esasları üçtür. Allah'tan başka ibadete layık ilah bulunmadığına şehadet etmek namaz ve oruç. Bunlardan bir tanesini terkeden kimse kafir olur."

  (Bu rivayetin tamamı ise şöyledir:
  "Kim bunlardan birini terkederse sözünden sonra: "Bu kişinin yapmış olduğu herhangi bir ibadette kendisinden kabul olunmaz kanı ve malı helal olur." İbaresi vardır. (Bu rivayet Münziri'nin Tergib ve Terhib'inde vardır. Ebu Ya'la ise hasen senetle rivayet etmiştir.)

  Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
  “Yalan yere şehadeti ve iftirayı terketmeyenin yemeyi ve içmeyi bırakmasına Allah'ın ihtiyacı yoktur."
  (Buhari Ebu Davud Tirmizi Ahmed)

  "Ramazan ayına eriştiği halde (bu fırsattan istifade etmeyerek) günahı affedilmeyene yazıklar olsun"
  (Tirmizi)

  Mü'minler ve alimler arasında şu bilinen bir gerçektir ki; Ramazan orucunu hastalık veya başka bir mazeret dışında terkeden kimse zina işleyenden faiz yiyenden haraç kesenden ayyaştan daha kötüdür.
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  özürlü olmadığı halde oruç tutmayan bir kişi en az bin tane kötülük alır işte bu yüzden her ramazan oruç tutun çünkü hem Allah katında hemde insanlar katında çok sevilirsiniz.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Özrünüz olmadığı halde yani bile bile oruç tutmadığınızda büyük bir günaha girersiniz. ve bu günahtan pişman olduğunuz zamanda ramazan ayında tutmadığınız her gün için 60 gün oruç tutmanız gerekir. ondan sonra bağışlanıp bağışlanmayacağınıza allah karar verir.
+ Yorum Gönder