+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Sahurda Ezan Okunurken yemek Yenilir mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sahurda Ezan Okunurken yemek Yenilir mi


  Sahurda Ezan Okunurken yemek yenir mi sorusu hakkında

  64229466.jpg

  Orucun vaktide sabah namazının vakti de imsakla başlar. Bu bakımdan ezan ister geç okunsun ister erken okunsun bu değişmez. Hanefi mezhebinde sabah namazını biraz geç kılmak faziletli olduğundan ramazan ayı dışında ezanı imsak vaktinden sonra okuyup namaza başlamaktadırlar. Ancak Ramazan ayında imsağın girdiğini haber vermek için erken okunmaktadır. Ezan imsak vaktinin girmesiyle okunmuşsa okunur okunmaz yeme ve içmeyi bırakmak gerekir. Aksi halde oruç bozulabilir.

  En doğrusu ezandan önce yeme içme işini bırakmaktır. İmsak vakti girdiği halde ezan okunurken yiyip içebilirim zannıyla ezan okunurken yiyip içen bir gün kaza orucu tutmalıdır.

  İMSAK: Yemek yemenin yasaklandığı, orucun başlama zamanına imsak vakti denir. Sabah şafak sökmeden önceki vakit olan imsak vakti, aynı zamanda sabah namazının başlangıcıdır. İmsak vaktinin başlamasından itibaren orucu bozacak davranışlardan sakınmak gerekir. Orucun vakti akşam gün batıncaya kadar devam eder.

 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Sahurda ezan okunurken yemek yemek orucu bozan bir durumdur çünkü ezan okunması artık yemek yenilmesin anlamına gelmektedir bunun için ezan okunmadan önce ihtiyaçlarınızı gidermeniz lazım.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sahurda en doğrusu ezan okunmadan yemek yemeği bitirmektir. ne olu ne olmaz. çünkü sahur vakti sabah ezanının okunmasıyla son bulur.
+ Yorum Gönder