+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Oruç Tutmanın Ahlakın Güzelleşmesine Katkıları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Oruç Tutmanın Ahlakın Güzelleşmesine Katkıları
  Oruç Tutmanın Ahlakın Güzelleşmesine Katkıları nelerdir

  oructutmak.jpg

  Oruç tutmak dinimizin bize emrettiği en önemli vazifeler arasında yer alıyor. kişinin nefsine hakim olması olarak tanımlayabileceğimiz oruç ibadetinin bireysel ve toplumsal birçok yararları vardır. Fakat biz, orucu bu faydaları için değil, Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak için tutarız.

  Oruç tutmak bir anlamda gün boyu ibadet halinde olmak, Allah'ın huzurunda olmak demektir. Bu bilinçte oruç tutan bir kimse; söz ve davranışlarına dikkat eder. İyiliklere, güzelliklere yönelir. Kötü söz ve davranışlardan uzak durmaya özen gösterir. Böylece güzel ahlak sahibi olur. Ramazan ayı geldiği zaman toplumda suç işleme oranında genelde bir düşüşün olması bunun en güzel katıdır
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Oruç tutmak ahlakı güzelleştirir çünkü insanın nefsi ile savaştığı bir dönemdir bu zamanda iyilik yapmanın sevabı daha fazla dır aynı şey günah yapmada da geçerlidir günah yapmanın vebali iki katına çıkmaktadır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Oruç tutmak insanda nefsine hakim olabilmesini sağlar. nefis dediğimizde akla sadece yemek ve içmek gelmesin. nefsimize hakim olmak demek bazı kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmakta denir. buda ahlakımızı güzelleştirir.
+ Yorum Gönder