+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Ramazan Bayramında Tövbe Etmek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ramazan Bayramında Tövbe Etmek


  Ramazan Bayramında Tövbe Etme konusunda bilgi

  ramazan-bayram-.jpg
  Bayram günlerinin de fazileti büyüktür. Kurban bayramının 1.2.3. günlerinden sonraki gecelere Ramazan-ı şerifin son günü ile bayramın ilk günü arasındaki geceye de Ramazan bayramı gecesi denir.Ramazan bayramı gecelerinde ve gündüzünde bol bol tövbe istiğfar etmeli Allahtan rahmet dilemeli günahlarının affını dilemeli..

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki

  (Ramazan ve Kurban bayramının gecelerini ihya eden kimsenin kalbi, kalblerin öldüğü gün ölmez.) [İbni Mace, Taberani]

  (Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tevbe reddolmaz. Ramazan bayramının ve Kurban bayramının birinci geceleri, Berat gecesi ve Arefe gecesi.) [İsfehani]

  (Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı gecesi.) [İbni Asakir]

  Bayramda erken kalkmak, gusletmek, misvak kullanmak, güzel koku sürünmek, yeni ve temiz elbise giymek, sevindiğini belli etmek, yüzük takmak, karşılaştığı müminlere güler yüzle selam vermek, fakirlere çok sadaka vermek, İslamiyet’e doğru olarak hizmet edenlere yardım etmek, dargınları barıştırmak, akrabayı, din kardeşlerini ziyaret etmek, onlara hediye götürmek sünnettir.

  Bayram gecelerini ihya eden, büyük saadete kavuşur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

  Bayram gecelerini ihya edenin kalbi, kalblerin öldüğü günde ölmez. [Taberani]
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  ramazan ayında yapılan bir günah için tövbe etmek hem güzel hemde iyi bir davranıştır yalnız oruç tutmayan birinin ben ramazan bayramında tövbe edeceğim diyen birinin tövbesi kabul olma kriteri nedir onu ancak yüce allah bilir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ramazan bayramın da ramazan ayı kadar önemli ve değerlidir. ramazanın son günü bayram gecesi yani arife günü bol bol tövbe etmeli ve allaha sığınmalıyız.
+ Yorum Gönder