+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Vacip oruç nedir, vacip oruç ne demek, vacip oruç neye denir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Vacip oruç nedir, vacip oruç ne demek, vacip oruç neye denir
  Vacip Oruç anlamı hakkında bilgi

  Vacip oruç nedir.jpg
  Nezir (adak), kişinin dinen yükümlü olmadığı bir ibadeti yapmayı kendisi için bir yükümlülük haline getirmesidir. Kişi, oruç tutmayı adamışsa, bu adak orucunu tutması vâciptir. Adak adanırken, orucun tutulacağı gün belirlenmişse, meselâ falan ayın falan günü gibi, bu muayyen bir vâcip olur ve orucun belirlenen günde tutulması gerekir. Nezredilen itikâf orucu da belirli günde tutulacağı için muayyen vâcip sayılır. Orucun tutulacağı gün belirlenmemişse gayr-i muayyen vâcip olur ve dilediği mubah bir günde tutabilir.

  Başlanmış nâfile bir orucun bozulması durumunda bunun kazâ edilmesi Hanefîler’e göre vâciptir. Mâlikîler ise kazânın farz olduğunu söylemişlerdir. Şâfiî’ye ve Mâlik’ten başka bir rivayete göre ise, nâfile orucun kazâsı gerekmez.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İnsanlar bazen allaha adak adarlar, yada çok istedikleri bir şeyin gerçekleşmesi için allaha oruç tutmak için söz verirler ve bu orucu tutmak o kişiler için vacip olur.
+ Yorum Gönder