+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Oruç tutamayanlar ne yapmalı, Oruç tutamayanlar hastalar ne yapmalı, Oruç tutmayanlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Oruç tutamayanlar ne yapmalı, Oruç tutamayanlar hastalar ne yapmalı, Oruç tutmayanlar
  Oruç tutamayanların yapması gereken nedir
  Oruç tutamayacak kadar yaşlı veya hasta olan kişiler, oruç tutamazlarsa eğerki fakir değilse fidye verirler, bu fidye miktarıda Diyanet işleri tarafından belirlenir, 2011 yılı için oruc tutamayacaklar için belirlenen fidye miktarı aşağıdaki gibidir.


  Oruç tutamayanların yapması gereken.jpg
  Oruç tutamayanlar ne kadar para vermeli 2011
  Din İşleri Yüksek Kurulu 2011 yılı Ramazan ayından 2012 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar en düşük sadaka-i fıtır miktarı 7,5 lira olarak tespit etti.

  Fidye verdikten sonra, oruç tutabilecek hale gelen hasta, tutamadığı oruçlarını kaza eder.

  Eğer fidye veren kişi hastalıktan tamamen şifa bulur ve iyileşirse, tutamadığı oruçları için fidye vermiş olsa bile, yeniden oruçlarını gününe gün kaza eder.

  Eğer fidye veren kişi hastalıktan iyileşmez ve sıhhate kavuşmaz ise, verdiği fidyeler ile Ramazan ayının feyzinden eksilme olmadan oruç borcundan kurtulmuş olur. Böylece Ramazana özel bir şefkatle hastalığımızı fakirlere dönük bir hibe şölenine çevirmemiz mümkün olmuş olur.

  Fakir olan ise fidye vermez, dua eder.
 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Bazı durumlar da hastalıklardan ve bir çok rahatsızlıktan dolayı bir çok kişi oruç tutamamaktadır bunun için yapılması gereken en iyi şey eğer kişi fakir değilse fidye verilmesi gereklidir.Verilecek fidye miktarı da diyanet işleri başkanı tarafından belirlenir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Eğer hastalıklardan veya uzun yolculuklardan dolayı oruç tutulmadıysa ramazandan sonra tutulmayan günlerin kazaları tutulur. eğer kişi hastalıklardan dolayı hem ramazanda hemde sonrasında oruç tutamıyorsa tutamadığı her gün için fidye verir.
+ Yorum Gönder