+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Sabah ezanı okunurken yiyip içilebilirmi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Sabah ezanı okunurken yiyip içilebilirmi
  Ramazanda Sabah ezanı okunurken yiyip içilirmi


  ramazanda-sabah-ezan-.jpg
  Değerli Kardeşimiz¸
  Oruç imsak ile başlar¸ akşam namazının vaktinin girmesiyle biter. Bu nedenle sabahleyin imsak vaktinden orucu bozan hiç bir şey yapılamaz. Eğer ezan imsak vakti girer girmez okunmaya başladıysa¸ ezan başlar başlamaz yeme içme kesilir ve oruç da başlar. Yani oruca başlamak için ezan okunmasını beklemek gibi bir şart yok!. Saati geldiğinde yemek içmek sonlandırılmalıdır. Akşam namazı vakti girdikten sonra da iftar edilir. Akşam ezanı okunurken yeme içmenin bir sakıncası olmaz.
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  sabah ezanı okunurken yiyip içilebilir ama eğer ezan biterse ve yiyip içerseniz orucunuz bozulur eğer sabah kalkarken susamışsanız ve oruçlu olduğunuzu unutup su içmişsiniz bu orucu bozmaz çünkü Peygamber efendimiz şöyle buyurur (kim'ki sabah oruçlu iken oruçlu olduğunu unutup su içerse o kişinin orucu bozulmaz ama eğer bilerek su içerse o zaman orucu bozulur.)
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ramazan aylarında oruç tutarken uzun bir süre aç ve susuz kalırız. bu açlık ve susuzluğa sahurda yediğimiz yemekler sayesinde dayanabiliyoruz. ancak sahurda yiyip içmekte sabah ezanının okunmasıyla son bulur. eğer sabah ezanı okunduğunda hala bir şeyler yiyip içiyorsanız orucunuz bozulur.
+ Yorum Gönder