+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Orucumuzu Bozarsak Ne Olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Orucumuzu Bozarsak Ne Olur
  orucumuzu bozarsak ne olur kısaca 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Orucumuzu Bozmak Hakkında Bilgi


  Orucu Bozmanın Cezası: Kaza Ve Kefaret / Kazâ ve Keffâret Nedir?
  Oruç, niyet edip tutmaya başlamakla mükellef üzerine borç olmuştur. Bu sebeble, meşrû' bir mâzeret olmadıkça başlanmış orucu bozmak günahtır. Ayrıca bozulan orucun sonradan gününe gün kazâ edilmesi de lâzımdır. Farz olan Ramazan orucunu kasden bozmakta ise kazâ ile birlikte fazladan bir de keffaret denilen iki kamerî ay (yaklaşık 60 gün) aralıksız oruç tutmak cezası vardır.
  Kazâ ve Keffâret Nedir?
  orucumuzu-bozmak.jpg
  Kazâ: Hiç tutulmayan veya tutulmaya başlanıp da bozulan bir orucu sonradan günü gününe tutmaktır.
  Keffâret ise: Kasden bozduğu bir günlük Ramazan orucu yerine, ceza olarak iki ay birbiri ardınca oruç tutmaktır. Bu cezayı, yaşlılık, zayıflık ve hastalıktan dolayı yerine getiremeyen kimse, 60 fakiri sabah ve akşam olarak iki öğün doyurur. Doyurmak; yedirmek suretiyle olacağı gibi, yemek parasını fakirin eline vermekle de olur. 60 fakir yerine bir fakiri, 60 gün doyurmak da câizdir.
  Oruç tutmaya bedenî gücü yetmediği gibi fakiri doyurmaya da mâli gücü kâfi gelmeyen bir kimseden ise, keffaret cezası kalkar. Artık onun yapacağı şey, Allah'tan af ve mağfiret dilemektir.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Eğer orucumuzu bile isteğe bozarsak bu yaptığımızın günahı büyüktür ve kefareti de bir gün için iki ay kaza yapmaktır. ancak orucumuzu istemeden,uzun yolculuk yada hastalıklar nedeniyle bozarsak daha sonra tutmadığımız gün kadar kaza orucu tutarız.
+ Yorum Gönder


orucumuzu bozarsak ne olur,  orucumuz,  orucu bozarsak ne olur,  orucumuzu