+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Mukabele Nasıl Ortaya çıkmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mukabele Nasıl Ortaya çıkmıştır
  Mukabele nasıl ortaya çıkmıştır kısaca 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Mukabele Nasıl Ortaya çıkmıştır Hakkında Bilgi

  Hz. Muhammed'e 610 yılında ilk vahyin gelişiyle başlayan Kur'an'ın indiriliş süreci, 632 yılına kadar, yaklaşık yirmi üç yıl devam etmiştir.

  mukabele.jpg

  Peygamberimizle Cebrail, her yıl ramazan ayında bir araya gelerek, o güne kadar indirilen Kur'an ayetlerini, karşılıklı olarak okurlardı. Önce Cebrail okur Peygamberimiz dilerdi. Daha sonra da Peygamberimiz okur, Cebrail dinlerdi. Bu durum Peygamberimizin vefat ettiği yıl 632 de iki kez tekrarlanmıştır. Böylece Kur'an ayetlerinin unutulmasına meydan verilmemiştir. Peygamberimizin bu davranışını kendilerine örnek alan Müslümanlar, bunu dini bir gelenek olarak günümüze kadar sürdürmüşlerdir. İşte Kur'an'ın bu şekilde karşılıklı olarak; birinin Kur'an'ı okuyup, diğerlerinin dinlemesine "mukabele" denir

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Mukabele 610 yılında kuranın indirilmesiyle peygamber efendimiz ayetleri öğrenmek için cebrail okudu peygamberimiz dinlerdi daha sora peygamberimiz okur, cebrail dinlerdi. daha sonra bu gelenek peygamber efendimiz öldükten sonra müslümanlar arasında devam etti. işte bu karşılıklı kuran okuyup dinlemeye mukabele denir.
+ Yorum Gönder