+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Ramazanda Lokanta çalıştırmak Caiz Midir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ramazanda Lokanta çalıştırmak Caiz Midir
  Ramazanda lokanta çalıştırmak caiz midir kısaca 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ramazanda Lokantada çalıştırmak Caiz Midir Kısa Bilgi

  Ramazan-ı Şerif Müslümanların en mukaddes ayıdır. Bu ay, her mü'minin hürmet etmesi icap eden bir aydır. Hatta bir kimse yolculuk veya kadın aybaşı gibi bir halde olursa halkın gözü önünde yemek yememesi icab eder. Ramazan-ı Şerifte lokanta açıldığı takdirde yolcu, aybaşı ve lohusa halinde olan kimseler yiyebilecekleri gibi mazereti olmayan kimseler de yiyebilirler ve bu sebeple mazereti olmayan kimselere yemek yedirmek suretiyle lokanta sahibi ile orada çalışan işçiler günaha girmiş olurlar. Ancak çocuklara yemek satmak veya iftar yemeğini hazırlamak ve oruç tutmakla mükellef olmayanlar için lokanta açıp çalıştırmanın bir mahzuru yoktur. (Günümüz Meselelerine Fetvalar, Halil Gönenç)
  Ramazanda Lokantada.jpg
  Ramazan ayında hasta, yolcu vb. oruç tutmama ruhsatına sahip kimseler oruçlarını daha sonraki bir zamanda tutabilirler (Bakara 2/185; İbn Mâce, Sıyâm, 11-13). Mazereti sebebiyle oruç tutamayanların yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için Ramazan ayında lokantaların vb. yerlerin açık olmasında dinen bir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca lokanta sahibi, oruç tutmayanların niçin oruç tutmadıklarını bilmek zorunda değildir. Fakat hem oruç tutanlara saygı için hem de yeni yetişmekte olan çocuk ve gençlerin, ramazan gününde oruç tutulmayıp aleni yemek yenilmesinin olağan bir şey olduğu gibi bir izlenime kapılmamaları için mazeretli de olsa, yiyip içenlerin bunu açıktan yapmamaları uygun olur. Lokanta sahiplerinin de gerekli tedbirleri alarak böyle algılamalara fırsat vermemeye özen göstermeleri gerekir

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ramazan ayında lokanta açmak şöyle caiz değildir. lokantada oruç tutması gerekenlere yemek vererek günaha girerler. onun dışında iftar yemeği hazırlamak ve çocuklara vermek amacıyla açılıyorsa lokantalar, bu yönleriyle sorun teşkil etmezler.
+ Yorum Gönder