+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Bütün Teravih Için Birden Niyet Etmek Yeterli Midir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bütün Teravih Için Birden Niyet Etmek Yeterli Midir
  Bütün teravih için birden niyet etmek yeterli midir kısaca 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bütün Teravih Için Birden Niyet Etmek


  Bütün Teravih Için Birden Niyet Etmek.jpg

  Ramazan-ı Şerifte her gün için ayrıca niyet edilmelidir. Çünkü her günün orucu müstakil bir ibâdettir. Ramazanın başında bir defa toplu niyet edilip artık niyet edilmemesi doğru değildir, yeterli değildir. Çünkü her gün bir ayrı ibâdet günüdür. Her günün tecellîleri de farklı olmaktadır. Bir gün sıhhatli iken, bir diğer gün hasta olabilmekteyiz. Bir başka gün yolculuğa çıkmak zorunda kalabilmekteyiz. Bu durumda baştaki toplu niyetimiz bizi sıkıntıya sokacaktır. Çünkü oruç tutmaya kudretimiz yetmediğinde, en baştaki toplu niyetimiz ve sözümüz bizi bağlar.

  Bu açıdan her günün niyeti ayrıdır. Niyet edilmeyen gün oruç tutulmamış demektir; oruç tutulmadığında ise bozulan bir niyet olmadığı için, kefâret gerekmez. Ancak, o günün kazâsı daha sonra bire bir yapılır.

  Niyet sahur vakti yapılabileceği gibi, o günün en geç kuşluk vaktine kadar da yapılabilmektedir. Ancak bu vakitten sonraya niyet bırakılmaz. En geç kaba kuşluk vakti niyet yapmak için de, o ana kadar orucu bozacak davranışlardan uzak bulunmak lâzımdır. Yoksa niyet geçersiz olur.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bütün teravihler için birden niyet etmek yeterli midir bence yeterli değildir. nasıl ki bütün ramazan için bir niyet yeterli değilse bu teravih namazı içinde geçerli olmalıdır.
+ Yorum Gönder