+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda İlaç kullanmak, aşı ve iğne yaptırmak orucu bozar mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  İlaç kullanmak, aşı ve iğne yaptırmak orucu bozar mı

  İlâç kullanmak, aşı ve iğne yaptırmak orucu bozar mı kısaca bilgi  İslâm dini kişiye gücünün yetmeyeceği bir şevi yüklemez. Bu yüzden hastalık, yolculuk ve çok yaşlılık gibi durumlarda yükümlülüklerin hafiflerildiği görülür. Ayette, "Sizden her kim hâsta veya yolcu olursa, diğer günlerde kaza eder, oruca güç yetiremeyen (çok yaşlı ve ölümcül hasta olanlar) ise her gün için bir fakir doyumu fidye verir." (Bakara, 2/184) buyrulur.


  İlaç kullanmak.jpg

  Oruç tutabilecek durumda hasta olan kişi gündüz ilaç almak zorunda kalırsa, durum ne olur? Hangi çeşit ilaçlar orucu bozar, iğne yaptırmak orucu bozar mı?
  Ebu Hanife'ye göre karın boşluğuna veya beyne kadar ulaşan derin yaralara sürülen ilaçlar karın boşluğuna veya beyne ulaşınca oruç bozulur ve kazayı gerektirir. Buna göre aşı veya iğne yoluyla deri alüna, adaleye vej^a damara zerk edilen ilaç orucu bozar. Çünkü bu yolla alınan ilâç, serum veya aşı tam içeriye akıtılmış ve bütün vücuda yayılmış olur. Bu duruma göre aşı veya iğneyi zaruret bulunmayan durumlarda iftardan sonra yapmak ihtiyata daha uygundur.

  İmam Muhammed ve Ebu Yusuf'a göre, bir şey normal yollardan içeriye girmedikçe oruç bozulmaz. Çünkü oruç, "normal bir yoldan, ağız veya burun gibi bir uzuvdan içeriye bir şey gö-türmemek suretiyle kendini tutmak." şeklinde tanımlanır. Bu konuda derin bir yaraya konan ilâcın karna veya beyne ulaşmasına itibar edilmez. Çünkü bu nüfuz etme normal bir yolla olmamıştır. Buna göre, aşı ve iğnenin de orucu bozmaması gerekir. Eskiden fetvahanede ve Ezher Üniversitesi fetva komisyonunda 1948 yılında "Bedenin normal delikleri dışında kalan bir yerden içeriye giren şey orucu bozmaz." şeklinde fetva verilmiştir.318

  Günümüzde, müctehit imamlar devrinde bulunmayan ve açlığı, susuzluğu giderecek ya da oruca karşı vücuda direnç sağlayacak hap, iğne, serum vb. nin kullanılması oruç ibadetini amacından uzaklaştırabilir. Bu yüzden gündüz ilâç almak zorunda olan hastaların orucu kazaya bırakması, durumu hafif olanların ise iğneyi iftardan sonra yaptırması ihtiyata daha uygun olsa gerektir.


  317 baskı, Bulak 1393/1973,1, 194 vd.; Zühaylî, age, II, 624 vd.; Bilmen, Büyük İslâm İlmihali, 285 vd.
  318 bk. Kâsânî, age, II, 94402; İbnü'l-Hümâm, age, II, 64 vd.; İbn Âbidîn, age, II, 132 vd., (Tere. A. Davndoğlu, İstanbul 1985, IV, 294 vd.); Şirbâsî, Yes'elûneke B'd-Dîn ve'l-Hayat, I, 144, 145; Bilmen, age, s. 292-293; Hayrettin Karaman, Günün Meseleleri, İstanbul, 1982, I, 502, II, 32.
 2. ismail
  Devamlı Üye

  her tedavi ve ilaç kullanımının yöntemleri farklıdır bu yüzden bazı durumlarda oruç bozulur yani krem sürmekle buruna genzi yakacak şekilde sprey sıkılması ayrı durumlardır ki burun spreylerinin genze çekilmesi zorunludur aksi takdirde geri akar ve faydası olmaz
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Oruçluyken ilaç kullanmak, aşı ve iğne yapmak orucu şöyle bozar. yapılan iğne ve aşılar beyne ve karın boşluğuna girerse oruç bozulur. ayrıca ilaçların çoğunluğu ağızdan alınır. bizlerde boğaza giren şeylerin orucu bozduğunu söylemiştik. bu yüzden ilaçlar orucu bozar.
+ Yorum Gönder