+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Sahurda ezan okunurken yeme içmeyi hemen bitirilmeli mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Sahurda ezan okunurken yeme içmeyi hemen bitirilmeli mi


  Sahurda ezan okunurken yeme içmeyi hemen bitirmeli miyiz, yoksa yemek yemeyi ne kadar sürdürebiliriz çok kısa


  Sahurda ezan okunurken.jpg


  Günümüzde şehir ve kasabalarda Ramazan ayında sabah ezanları imsak vaktinde okunmaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar takvimlerde, imsak vakitleri 7-8 dakika kadar temkin payı ile yazılıyordu. Bu temkin payı gecikme durumlarında; birkaç dakika yemeğe devam etmek, su içmek ve diş temizliği yapmak gibi işler için kullanılabiliyordu. Günümüz takvimleri temkinsiz, tam imsak vaktini gösterdiği ve ezanlar da bu vakitte okunduğu için, ezanlar başlayınca yemeği içmeyi bırakıp, orucu hemen başlatmak gerekir. Gerçi imsak vakti, başka bir deyimle "fecr-i sâdık" aydınlanmanın doğu ufku boyunca yayılması olarak tanımlanmaktadır. Bu da güneşin doğmasında olduğu gibi kesin olarak belli bir dakikada gerçekleşmez. Bir beldede, beyazlığın doğu ufkuna tam olarak yayılmış sayılması için, birbirinden habersiz üç ldşiye gözlem yaptırılsa, birkaç dakikakk fark ortaya çıkabikr. Ancak bu konuda ihtiyatk davranmak daha güzel olur.

  Hz. Peygamber (saiiaikhu aleyhi ve seiiem) döneminde henüz saat icat edilmediği için, bu gözlemler her gün yapılıyordu. Nitekim Ramazan ayında Bilal-ı Habeşî (radıyaiiahu anlı) sahur vakti girince ezan okur, imsak vakti olunca da Abdullah Ibn Ümmi Mektûm ikinci bir ezan okurdu. Hadiste şöyle bujaırulur: "Bilal uyuyanı uyandırmak, uyumayanı uyarmak için gece ezanı okur. İbn Üm-mi Mektûm'un ezanını işitinceye kadar yeyin için, bu ikinci ezanla da yemeği bırakıp namazınızı kılın." Buhârî bu hadise şunu ilâve etmiştir: "ibn Ummi Mektûm ama olup, kendisine üçüncü bir kişi "sabah oldu" demedikçe ezan okumazdı."319

  Günümüzde Ramazan ayı boyunca Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'de sahur vaktinde ve imsak vaktinde olmak üzere iki ezan uygulaması devam etmektedir. Ülkemizde ise sahur yemeğine kalkmak; örfî olarak davul çalınması, zile basılması, top atılması gibi yollarla olmaktadır. Ya da bazı aileler çalar saatle bunu düzenlemektedir.

  319 Buhârî, ezan, 11, 13, şehâdât, 11, savffl, 17; Müslim, sıyâm, 36-39; Tkmizî, sulat, 35.
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  sahurda ezan okunurken yeme içmeyi bırakmanız gerekir çünkü ezan başlamadan önce oruç başlar ve siz hala yemek yiyorsanız orucunuz bozulur.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sahurda ezan okunur okunmaz yemek yemeyi bırakmalıyız. çünkü sahur vaktinin sonu sabah ezanının okunmasının başladığı zamandır. eğer ezan okunduktan sonrada yemek yiyorsanız orucunuz bozulur.
+ Yorum Gönder