+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Oruç tutmamak için özür sayılan haller nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Oruç tutmamak için özür sayılan haller nelerdir

  Oruç tutmamak için özür sayılan haller nelerdir hakkında geniş bilgi


  Oruç tutmamak için özür sayılan haller.jpg

  Ramazan ayında en az 90 km. ve daha uzak bir yer için yola çıkan kimse, gittiği yerde on beş günden daha az kalmak niyetinde ise, ikamet ettiği yere dönünceye kadar yolcu sayılır. Dört rekâtlı farz namazları iki rekât olarak kılar ve isterse Ramazan orucunu tutmayabilir. Daha sonra tutmadığı gün yerine gün kaza eder. Ancak, zarar görmeyecekse yolcunun oruç tutması daha faziletlidir. Kur'ân'da şöyle buyurulur: "Sizden kim hasta olur veya seferde bulunursa diğer günlerde tutamadığı günler sayısınca oruç tutsun" (Bakara, 2/184)
  Oruç tuttuğu takdirde ölmekten veya hastalığının artmasından yahut uzamasından korkan kimse, oruç tutmayabilir veya tutmakta olduğu orucu açabilir. Daha sonra iyi olunca bunu yalnız kaza eder.

  Ramazan ayında gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine veya çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları durumunda oruç tutmayabilirler. Daha sonra kaza ederler.
  Yılın bütün mevsimlerinde yaşlılık veya sürekli hastalık nedeniyle oruç tutmaktan aciz olanların, oruç tutmayıp, bunun yerine, tutamadıkları her gün için bir yoksulu doyuracak kadar fidye vermeleri gerekir. Kur'ân'da şöyle buyrulur: "Oruç tutmaya gücü yetmeyenlerin bir yoksulu doyuracak kadar fidye vermeleri gerekir." (Bakara, 2/184) iyileşme umudu bulunmayan hastalar da yaşlılar gibidir.

  Bir kadın Ramazan ayında gündüzün âdet görmeye başlasa orucu bozulmuş olur. Artık âdet günlerinde ve loğusa bulundukça oruç tutması caiz olmaz. Daha sonra tutamadığı bu farz oruçları kaza eder. Hz. Aişe'nin rivayet ettiği bir hadiste şöyle buyrulur: "Bizler, Hz. Peygamber döneminde adetli günlerimizde, kılmadığımız namazları kaza etmekle emrolunmadığımız halde, tutamadığımız oruçları kaza etmekle emrolunurduk."320

  320 Ebû Dâvûd, tahâre, 104; Buhârî, hayz, 20; Tirmizî, savm, 67.
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  *yolculuk yapan yolcular
  *hastalar
  *hasta bakıcıları
  *gebe kadınlar
  NOT=yolculuk yapan yolcular ancak doksan kilometreden daha uzakta bir yerde iseler oruç tutmayabilirler
  NOT=eve geri döndüğünüzde mutlaka kaza orucunu tutun.


 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ramazan ayında bazı özel nedenlerden dolayı oruç tutamadığınız da , daha sonra tutamadığınız gün sayısı kadar kaza tutarsınız. bu öze durumlardan bir kaç tane söylersek; çıkılan uzun seyahatler, kadınların bazı özel günleri , hastalıklar gibi.
+ Yorum Gönder


oruc tutmamak.icin.ozur.sayilan.haller