+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Oruç fidyesi ne demektir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Muhammed
  Özel Üye

  Oruç fidyesi ne demektir?
  Orucun Fidyesi Ne Demektir?

  Fidye, bazı ibadetlerin eda edilmemesi ya da edası sırasında birtakım kusurların işlenmesi hâlinde ödenen dinî-malî yükümlülüktür. İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hacda söz konusudur. İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan ve daha sonra da kaza etmesi mümkün olmayan kimse, oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye öder. Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder.” (Bakara, 2/184) buyurulmaktadır.

  orucun-fidyesi.jpg

  Bir fidye miktarı, bir sadaka-i fıtır miktarıdır. Sadaka-i fıtır ise bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek veya bunun para olarak karşılığıdır. Fidye vermek durumunda olan fakat buna maddi imkânı el vermeyen kimse Allah’tan af diler. Günler uzun olduğu için oruç tutamayan hasta ya da yaşlılar, kısa günlerde oruç tutabilirlerse tutamadıkları orucu kısa günlerde kaza etmeleri gerekir. Bu durumda olan kimselerin vermiş oldukları fidyeler sadaka sayılır. Oruç fidyeleri, Ramazan ayının sonunda toptan verilebileceği gibi, Ramazan ayı içinde günlük olarak veya Ramazan ayı başında da verilebilir.

  Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Oruç fidyesi , bazı kişilerin ramazan ayında oruçlarını tutamamaları ve daha sonra kazalarını da tutamayan kişilerin tutamadıkları her gün için maddi bir bedel ödemesidir.
+ Yorum Gönder