+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Hastayken veya yolculuktayken tutulamayan orucun kefareti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Hastayken veya yolculuktayken tutulamayan orucun kefareti
  Hastayken veya yolculuktayken tutulamayan orucun kefareti hakkında bilgi

  orucun-kefareti.jpeg
  Ramazan ayı İnsanlar için hidayet olan ve doğru yolu ve (hak ile batılı birbirinden) ayıran apaçık belgeleri (kapsayan) Kuran onda indirilmiştir. Öyleyse sizden kim bu aya şahid olursa artık onu tutsun. Kim hasta ya da yolculukta olursa, tutmadığı günler sayısınca diğer günlerde (tutsun). Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. (Bu kolaylık) sayıyı tamamlamanız ve sizi doğru yola (hidayete) ulaştırmasına karşılık Allahı büyük tanımanız içindir. Umulur ki şükredersiniz.

  (Bakara Suresi, 185)
 2. Fatih
  Yeni Üye

  Oruç kefareti hakkında sorular  Sual: Ramazan günü orucu bozup kefaret gerektirenler nelerdir?
  CEVAP
  Şunlardır:
  1- Bilerek yiyip içmek.
  2- Cinsel ilişkiye girmek.
  3- Ramazanda, kaza gereken bir şey yaparak orucunu bozanın, bu ramazanın başka gününde de bu şeyi, nasıl olsa kefaret gerektirmiyor diye kasıtla yine yapması.
  4- Sigara içmek.
  5- Gıybet, sürme çekmek ve kan aldırmak gibi, orucu bozmadığı iyi bilinen şeyden sonra, oruç bozuldu sanarak, yiyip içmek.

  Sual: Oruç kefareti var mıdır?
  CEVAP
  Elbette vardır. Geceden niyetli orucunu, kasten bozana kefaret lazım geldiği din kitaplarının hepsinde yazılıdır. Kütüb-i sitte isimli meşhur altı hadis kitabından Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi ve Nesai'de mevcuttur. En kıymetli bu beş hadis kitabına inanmayan eğer misyoner değilse cahil veya hain birisidir. Hazret-i Ebu Hüreyre'nin rivayet ettiği hadis-i şerif şöyledir:
  Bir kimse, Peygamber efendimize gelerek, (Helak oldum ya Resulallah) dedi. Peygamber efendimiz, ne olduğunu sordu. O da Ramazan orucunu kasten bozduğunu söyledi. Peygamber efendimiz, bir köle azat etmesini bildirdi. Kölesi olmadığını bildirince, aralıksız iki ay oruç tutmasını emretti. Bunu da yapamayacağını bildirince, fakir doyurmasını bildirdi.

  İslam âlimleri de, geceden niyetli orucunu bir mazeretsiz kasten bozan kimsenin kefaret olarak, varsa bir köle azat etmesini, yoksa peş peşe 60 gün oruç tutmasını, oruç da tutamazsa, 60 fakiri doyurmasını bildirmişlerdir. (Redd-ül Muhtar)

  Peygamber efendimizin bildirdiği hükmü kabul etmeyen, Allahü teâlânın emrini kabul etmemiş olur. Çünkü Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.) [Nisa 80]

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hasta olan veya uzun yolculuklara çıkan kişiler genelde oruç tutamazlar. böyle durumlarda ramazan ayından sonra tutamadıkları gün kadar kaza orucu tutarlar.
+ Yorum Gönder