+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Oruç hakkında bilinmeyen soru ve cevaplar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DR.MATRİX
  Devamlı Üye

  Oruç hakkında bilinmeyen soru ve cevaplar
  Oruç konusunda bilinmeyen sorular


  İnsanlar ramazan ayında yaptıkları bazı hataların oruçlarını bozup bozmadığını merak ederler. bu yüzden çeşitli sorular soraralar. örneğin mayolu bir kadın gördük orucumuz bozulur mu?, yada abdest alırken boğazımıza su kaçtı orucumuz bozulur mu? gibi.

  Ramazan ayı öyle muhteşem bir aydır ki onunla alakalı her şeyi bilmek bazen mümkün olmayabilir. sormak ayıp değ-il öğrenmemek ayıptır. bu yüzden şüphelendiğiniz her konuyla ilgili sorularınızın cevaplarını öğrenin.

  Soru : Oruçlu iken dişleri macunlu macunsuz fırçalamak orucu bozar mı?

  Cevap : Macunsuz fırçalamakta mahzur yoktur. Macunlu fırçalamakla da oruç bozulmaz fakat mekruh olur. Macun yutulursa oruç bozulur, kaza gerekir.
  Oruç.jpg
  Soru : Buruna ilaç sürmek orucu bozar mı?

  Cevap
  Katı ilaç bozmaz, sıvı ilaç bozar.

  Soru : Dudağımda uçuk vardı ve ben de patlamasın diye krem sürmüştüm. Maalesef akşama doğru uçuk patladı. Orucum bozuldu mu?

  Cevap : Bozulmadı

  Soru : İftar için yiyecek bir şeyler hazırlarken parmağımı kestim. Birkaç damla aktı. Orucum bozuldu mu?

  Cevap : Hayır kan çıkmakla, kan aldırmakla oruç bozulmuş olmaz.

  Soru : Dirseğimde çıkan iltihaplanmadan dolayı dirseğimin üstünden ve altından birer cm uzunluğunda kestiler ve iltihabın akması için bir hortum sokup uçlarını dışarı çıkardılar. Dün yapılan muayenede bir merhemi üsten sıkıp alt uçtan dışarı akıttılar. Niyetli olduğumdan dolayı şüpheye düştüm acaba orucum bozuldu mu?

  Cevap : Orucunuz bozulmadı.

  Soru : Yanlış dolgudan dolayı diş etim hep kanıyor. Sahurdan sonra yatıyorum, sabah tekrar kalktığımda ağzımın içi kan dolu oluyor. Kanın birçoğu boğazımdan geçmiş oluyor. Bazen uyku halinde değilken de fark ediyorum kan geldiğini Tükürürsem abdest bozulacak. Tükürmesem yani yutsam oruç bozulacak? Haliyle illa ki yutmuşumdur kan. Benim oruçlar bozulmuş mu?

  Cevap : Kan yutmak orucu bozar. Oruçların Hanefi�ye göre bozuluyor. Onun için Hanbeli mezhebini taklit etmelisiniz. Orucu bozan şeyler, insanın elinde olmazsa, Hanbeli�de orucu bozmuyor.

  Soru : Ayak tırnağımda yara var ve bu yaradan gün içerisinde sarı su cerahat ve bazen de kan geliyor ve tırnak arasında birikiyor, bunlar tekrar içeri girer mi yani bu durum orucu bozar mı?

  Cevap : Orucu bozmaz.

  Soru : Biz iki kardeşiz, annem bize hamileyken oruçlarını tutamamış. O zamanki Ramazan imsakiyelerini saklayıp daha sonra (yıllar sonra) o imsakiyelere bakarak sırayla tutmuş. Niyet ederken bunlara göre niyet etmiş. Bunları tekrar tutması gerekiyor mu?

  Cevap : Çok iyi olmuş. Tekrar tutması gerekmez. Fakat imsakiye saklamasa da ilk kazaya kalan diyerek de tutabilirdi. Namazları da öyle kaza etmek gerekir. İlk kılınan kılınınca ondan sonraki ilk olur.

  Soru : Hastanede test için kan verirken enjektörü sokmadan önce deriye alkol sürüyorlar ve çıkarttıktan sonra iğne deliğinin üzerine alkollü pamuk koyuyorlar. Bunun oruca bir zararı var mıdır?

  Cevap : Hayır oruca zararı olmaz


  Soru : Deriyi çizerek yapılan çiçek aşısı orucu bozar mı?

  Cevap : Bozmaz. Tentürdiyot gibidir.

  Soru : Burna katı merhem sürmek orucu bozar mı?

  Cevap : Bozmaz.

  Soru : Namazda Şafii�yi taklitte, pamuk fitil orucu bozar mı?

  Cevap : Oruçta taklit etmediği için bozmaz.

  Soru : Şekersiz çiklet çiğnemek orucu bozar mı?

  Cevap : Mekruhtur. Çiğnememelidir.

  Soru : Sakız çiğnemek orucu bozar mı?

  Cevap
  Çiğnenmiş sakızı çiğnemek orucu bozmaz. Lastik çiğnemek gibidir ağza bir şey gitmiyor.

  Soru : Dişler arasındaki yemek kırıntısını yutmak orucu bozar mı?

  Cevap
  Hayır, bozmaz.

  Soru : Lavman yaptırmak orucu bozar mı?

  Cevap
  Evet, bozar.

  Soru : Hanımı öpünce mezi gelirse oruç bozulur mu?

  Cevap
  Bozulmaz.

  Soru : Tıraş kesiğine oruçlu olduğunu unutarak kolonya sürmek orucu bozar mı?

  Cevap
  Unutulmasa da bozmaz. Unutunca yiyip içilse de bozmaz.

  Soru : Sigara içilen odaya girip, uzun müddet çıkmasak oruç bozulur mu?

  Cevap : Lüzumsuz kalıyorsak bozulur, vazifemiz varsa bozulmaz.

  Soru : Şevval orucunu tutuyorum. Bugün abdest alırken (burnuma su çekerken) unutarak ve istemeyerek genzime veya boğazıma sanırım su kaçırdım. Orucum bozuldu mu?

  Cevap
  Unutarak yiyip içince veya bozulup bozulmadığını kesin bilmedikçe oruç bozulmuş olmaz.

  Soru : Ağız dolusu hastalık sebebiyle kusanın orucu bozulur mu?

  Cevap : Bozulmaz.

  Soru : Hac için hastaneden kan aldılar fakat kan şırıngaya geldi dışarı çıkmadı, sonra tekrar içeri koydular. Abdestim bozuldu mu, orucuma bir zarar geldi mi?

  Cevap
  Hem abdestiniz hem de orucunuz bozuldu. Kan çıkmakla abdestiniz, kan içeri girmekle orucunuz bozuldu. Şırıngaya çıkmakla dışarı çıkmış oldu. Kendi kanınız da olsa vücudunuza kan verildi.

  Soru : Soğuktan dudak çatladığı için dudak kremi sürmenin abdeste ve oruca bir zararı var mı?

  Cevap
  Abdeste de oruca da zararı olmaz.

  Soru : Mideye ucu dışarıda kalan alet sokulursa, oruç bozulur mu?

  Cevap : Bozulmaz.

  Soru : Türkiye Takvimine göre, sahuru yanlışlıkla 10 dakika geciktirdim. Orucum sahih oldu mu?

  Cevap : Kaza gerekir.

  Soru : Deri altına tüberküloz testi yapılıyor. Orucu bozar mı?

  Cevap : Evet.

  Soru : Kulağı pamukla veya su ile temizlemek, orucu bozar mı?

  Cevap : Hanefi�de bozmaz.

  Soru : Kulaktaki pamuk, delik zardan içeri girse, orucu bozar mı?

  Cevap : Hayır.

  Soru : Gırtlağa çıkan tükürüğü kusarak çıkarmak, orucu bozar mı?

  Cevap : Hayır.
 2. Fatih
  Yeni Üye

  Soru 1. Bazıları özel bir sebepten dolayı birkaç yıl kalmak için bir ülkeye geliyorlar. Kendi ülkelerinden de kopmuyorlar. İstekleri yerine geldikten sonra istedikleri bir ülkeye yerleşmek için orayı terk ediyorlar. Bu durumda namazlarını nasıl kılmalı ve oruçlarını tutmalıdırlar?

  Cevap: Namazlarını tam kılmalıdırlar. Bir aydan sonra kendi vatanlarında olduğu gibi oruçlarını da tutmalıdırlar.

  Soru 2. Bir yıl boyunca fecri, güneşin doğuş ve batışını, öğle vakitlerini, dolayısıyla mübarek ramazan ayı vakitlerini belirleyen Avrupa da ki rasathanelere güvenebilir miyiz? Gerçekten bu rasathanelerin ilmi olarak, hatta saniyeleri dahi belirlediği bilinmektedir.

  Cevap: Eğer vakitleri belirlemede doğruluğuna güvenilirse ona mutabık olarak amel etmek mümkündür. Ayrıca oralarda, özellikle bazı Avrupa ülkelerinde fecir vakitlerini belirlemede ihtilaf olduğu bilinmektedir. Bu konuda doğru karar verildiğine emin olmak gerekir.

  Soru 3. Bazı ülkelerde birkaç gün güneş doğmaz veya batmaz. Bu süre bazen çoğalabiliyor da. Bu durumda nasıl namaz kılmalı, oruç tutmalıyız.

  Cevap:Namazlarında, 24 saat içerisinde gece ve gündüzü olan, kendilerine en yakın bölgenin vakitlerine uymaları ihtiyaten vaciptir Böylece beş vakit namazlarını oranın vakitlerine göre takarrub (Allah’a yakınlaşma) niyetiyle, mutlak olarak kılmalıdırlar.

  Oruca gelince Ramazan ayında, bu faziletli ayın orucunu yerine getirebilecekleri başka bir ülkeye intikal etmeleri veya Ramazan ayından sonra oruçlarının kazasını yerine getirebilmeleri için gitmeleri farzdır.

  Soru 4. Müslüman olmayan bir ülkede, ramazan ayında oruçlu bir Müslüman, Müslüman olmayanlara yemek verebilir mi?

  Cevap:Böyle bir şeyin kendi haddi zatında sakıncası yoktur.

  Soru 5. Nefes almayı kolaylaştıran buhar makinası orucu bozar mı?

  Cevap: Buhar makinesinin çıkardığı madde yemek borusuna değil nefes borusuna giderse orucu bozmaz.

  Soru 6. Hasta için gerekli olsun veya olmasın, damardan verilen gıda orucu bozar mı?

  Cevap: İki durumda da bozmaz.

  Soru 7. Meni gelsin veya gelmesin ramazan ayında (istimna) yapanın hükmü nedir? Sonra, bu hareketi yapanın keffaresti nedir? Boşalım olsun veya olmasın mübarek ramazan ayında oruçluyken bu işi yapan kadınların hükmü nedir?

  Cevap: Eğer meni gelmesi maksadıyla istimna yapar ve menide gelirse orucu batıl olur. Hem orucun kazası hem de keffareti -60 gün arka arkaya oruç tutmak veya 60 fakiri doyurmak- boynuna gelir.

  Meni gelmesi kastıyla yapar ve meni gelmezse orucunu (gurbet) kastıyla yerine getirmeli ve kazasını tutmalıdır.

  Meni gelmesi kastıyla yapmaz ve böyle bir şeyde adeti değilse ama ihtimal üzere yaparsa ve menide gelirse orucunun kazasını etmelidir, keffareti de yoktur.

  Ama meninin gelmeyeceğine dair kendisine güvenerek yapmışsa ve meni gelmişse kazası da yoktur.

  Bütün bu şıklarda kadınla erkek arasında fark yoktur.

  Soru 8. Orucunu tutan ve bilerek cünüp olmanın orucu bozduğunu bilmeyen bir Müminin vazifesi nedir?

  Cevap:Orucunu kaza etmelidir. Bilerek cünüp olmanın orucu bozmadığına inanır veya bu hareketin orucu bozduğuna mültefit değilse keffaret yoktur.

  Soru 9. Bir kısım müctehitler ramazan ayında günah işleyerek orucunu bozan birinin kefferet-i cemi (60 gün oruç, 60 fakirin karnını doyurma ve bir tane köle azat etme) vermesini gerekli bilmektedirler. Köle azat etmenin mümkün olmadığı ve kölenin bulunmadığı günümüzde bu amel nasıl yapılmalıdır.

  Cevap: Köle azat etmesi mümkün değilse bu hüküm kalkar.

  Soru 10. Doğuda hilal sabit olursa batıda da sabit olur mu? Ve eğer Amerika da hilal sabit olursa Avrupa’da da sabit olur mu?

  Cevap:Eğer ikisi arasındaki meridyen çizgisi fazla değilse doğuda sabit olduğunda Batıda da sabit olmuş sayılır.

  Ama batıda sabit olması, doğuda da sabit olması için yeterli değildir. İhraz olunduğu taktirde ispat olur. Hilalin birinci mekanın ufkunda, güneşin doğuş ve batışının farklı olduğu ikinci mekanın ufkunda daha uzun kalmak suretiyle ihraz edilmesi gerekir.

  Minhacu’s-Salihin kitabında şöyle gelmiştir: “Görme,tevatür (haddinde denilmesi) yoluyla edinen ilimle veya diğer yollarla, halk arasında denilmesiyle edinen itminanla sabit olur.

  Aynı şekilde 1044. meselede de şöyle gelmiştir: “Eğer hilal bir ülkede görülürse ufuklarının bir olması şartıyla diğer ülkelerde de sabit olur. Yani birinci ülkede görüldüğünde bulut, sis, dağ ve vsengel olmaması durumunda ikinci ülkede de görülür.”

  Burada birkaç soru var;

  Soru 11. İran, Katar gibi haliç ülkelerinde, Irak, Suriye, Lübnan gibi doğu ülkelerinde hilalin görülmesi, bulut, sis gibi dış bir engel olmaması durumunda İngiltere, Fransa, Almanya gibi batı ülkelerinde görülmesini gerektirir mi?

  Cevap:Evet hilalin bir ülkede görülmesi eğer engel olmazsa ve meridyen çizgilerinin de birbirlerinden farklılıkları çok olmazsa, kendisine nisbet daha batıda olan yerlerde de görülmesini gerektirir.

  Soru 12. Böyle bir bağımlılığın olduğunu kabul edersek. Acaba doğudaki bir kısım alimlerin hilali görmesi, gökyüzü saf ve açık olmadığı için hilali görmeyen batıdaki bir mükellef için hüccet olur mu?

  Cevap:Ne ona nede başkasına hüccet olmaz. Evet eğer fiilen hilal görüldüğüne itminana sebep olursa veya muarız olmadan hilalin görüldüğüne delil olursa –hükmen dahi olsa- kendi itminanına göre amel eder.

  Soru 13. Bazen doğudaki bazı ülkelerde yaşayan alimler için hilalin sabit olduğu, orada hilalin görüldüğüne şahadet veren bir kısım insanın sözlerine dayanarak ilan edilmektedir. Bu ise bazı sonuçları beraberinde getirmektedir.

  a) Örneğin görenlerin sayısı otuz tanedir. Bölgelere göre dağılımı ise şöyledir. İsfahan’da 2 kişi, Kum’da 3 kişi, Yezd’de 2 kişi, Kuveyt’te 4 kişi, Bahreyn’de 5, Katar’da 2, Suriye’de 6 vs

  b) Batıda bir kısım ülkelerde ise gökyüzü açık ve saf olup Müminlerin hilali görmemeleri içinse hiçbir engel yoktur.

  c) İngiltere rasathanesi ise İngiltere’de bu gece teleskop olmadan hilalin görülmesinin mümkün olmadığını ve ancak yarın gece hilali çıplak gözle görmenin mümkün olabileceğini duyurmaktadır. Bu durumda hüküm nedir?

  Cevap:Mükellefin, hilali kendisi görerek veya muarız olmadan görüldüğüne dair delil gösterilme suretiyle kendisinin itminana ulaşması muteberdir. Zikredilen durumda ve benzeri yerlerde genellikle hilalin ufukta çıplak gözle görülebilecek kadar zahir olduğuna itminan hasıl olmaz. Hatta bunun tersine ve hilali gördüklerini söyleyenlerin de tevahhuma kapılıp hissi hataya düşmüş olabileceklerine itminan hasıl olur.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ramazan ayı çok önemli bir aydır. bu yüzden insanlar oruçluyken her konuda dikkat eder. bu yüzden aklı sürekli karışır. bu karışıklıkları gidermek için farklı farklı sorular sorarlar.
+ Yorum Gönder