+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Hangi Ramazan Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Arzu
  Yeni Üye

  Hangi Ramazan
  Hangi Ramazan Geni Bilgi

  Gelen bir sultandır. On bir ayın sultanı. Onu en güzel şekilde ağırlamak için iki haftadır hazırlanıyoruz. Oysa hazırlıklarımıza iki ay önceden başlamalıydık. Recep ve Şabanla Hazırlandık dediğime bakmayın. Hazırlananlar belli. Fırıncılar, marketler, mısır çarşısı, oteller, lokantalar…  On bir ayın sultanı.jpg
  İlk hazırlık fırıncılardan Pide fiyatları artmış. Bu millet ramazanda pide yemeyi sever. Bir sıcak pide için kuyrukta saatlerce bekleyebilir. Pide kuyruğu. Kuyrukların en komiği. Mısır Çarşısı da hazırlıklarını tamamlayanlardan. Mekke, Medine, Tunus, Cezayir hurmaları; Kayseri pastırması hazır. Kamera önünde dizilmiş poz veriyorlar. Kamera önünde dedim; çünkü akşam haberlerinde ramazan ayından bahsederken görüntüler ya bir marketten ya da mısır çarşısından. Pide ve hurma ramazanın gözdeleri. Ramazan’dan sonra yüzlerine bakan bile yok. Otel ve büyük lokantalar da ramazan hazırlıklarını bitirenlerden. İçkiler tezgah altlarındaki yerlerini almışlar. Canlı müzik eşliğinde iftar verilir ilanları ortalığı kaplamış durumda.
  Belediyelerimiz de ramazanı karşılamada üzerlerine düşenleri fazlasıyla yerine getiriyorlar. İftar çadırlarında ramazan eğlenceleri düzenliyorlar. Vatandaş sabaha kadar eğlensin, ramazanı dolu dolu geçirsin. Bu işi en güzel İstanbul belediyeleri organize ediyor. Sultanahmet ramazanın en gözde mekanı. ”Ramazan Sultanahmet’te yaşanır.” Sultanahmet’te ne mi var? Sucuk -köfte kokusu, Osmanlı şerbeti, macunu, Karagöz-Hacıvat, aşıklar çadırı, canlı müzik, çay, kahve, nargile vesaire… Kısaca bol gürültü ve eğlence. Sultanahmet Camii’ndeki vaiz efendi, dışarıdakilere kürsüden sesini duyurmaya çalışıyor; “Eğlence ile vaktinizi boşa geçirmeyin, camiye gelin, sohbete gelin, namaza gelin, kur-an’a gelin …” Duyan kim? Dışarıdakilerin kulakları müzikle sağırlaşmış. Gözleri, sahnedeki sanatçı ya da perdedeki kukla gösterisiyle perdelenmiş. Ağızları da gün boyu aç ve susuz kalmanın acısını çıkarıyor. Kimi nargile içiyor kiminin ağzında ise Osmanlı macunu, elma şekeri. Dışarıya sesini duyurmaya çalışan hatibin bir de sesi kesiliyor. Caminin elektrikleri ara ara gidiyor. Sebep cami dışındaki eğlencede harcanan fazla elektrik sarfiyatı.
  Ramazan ve eğlence. Ramazan ve yeme içme. “Ramazan on bir ayın sultanıdır.” sözü yanlış anlaşıldı galiba. Yeme-içme ve eğlenceye düşkün bir sultan zannediyoruz ramazanı. Ülkemizde ramazan ayında gıda tüketiminin arttığı söyleniyor. Ne garip bir durum? Oruç tutuyoruz gıda tüketimi artıyor üç öğün yediğimizden daha çok tüketiyoruz. Acıkmayalım diye sahurda, çok acıktık diye de iftarda çok yiyiyoruz. Midemizi doyurmak yerine gözümüzü doyurmaya çalışıyoruz. Ramazanda kilo alanlarımız bile var. Ramazan onlara yarıyormuş. İşkembeye yarayan bir ramazan anlayışı… İftardan sonra sodalara saldıranlar, teravih namazında geğirenler, iftarlarını gözden geçirmeliler. Oruç bedenin ve ruhun açlıkla terbiyesidir. Oruç bedeni onarmalı, ruhumuzu canlandırmalı.
  Peygamberimiz (s.a.v) , “Ramazan girip çıktığı halde günahları affedilmeyenin burnu sürtsün” buyuruyor.
  Ramazan ayını sadece Ramazan Usta’nın yemek tarifleriyle geçirenlerin, oruçluyken aç ve fakir insanları düşünme, nimetlere şükretme yerine iftardaki mönüyü düşünenlerin, itikafta yalnız kalarak kendine gelme yerine kalabalığa karışarak kendini kaybedenlerin, ramazanlarını gözden geçirmeleri gerekiyor.
  Bu ramazanlarının farklı olmasını isteyenler, Nurettin Yıldız hocamızın şu sözlerine kulak vermeliler:
  İdeal bir Ramazan günü
  – Sabah namazı kesinlikle camide kılınır. Mümkünse işrak vaktine kadar beklenir, iki rekat namaz kılınıp eve veya işe çıkılır. Bu esnada sabah zikirleri ve Kur’an kıraati yapılır. (İş ortamını aksatmayacak kadar kısa bir uyku olabilir.)
  – Eve ve işe giderken yolda göz ve kulağın, dilin menhiyata yakalanmamasına dikkat edilir. Kur’an’dan ezber bilinen yerler okunur.
  – Namazlar kesinlikle camide kılınır. Ezandan önce abdest hazırlığı yapılır. Sünnet namazlar ihmal edilmez.
  – Bütün ara ve boş vakitler, zikir veya Kur’an ile değerlendirilir. Merdiven basamaklarında bile tesbihat yapılır.
  – Aile fertlerinden birinin mutfak ve benzeri ev hizmetlerinde vaktinin büyük bir bölümünü harcamaması için ev işlerine yardım edilir, ki onların da ibadete ve zikre vakti kalsın. Yemek pişiren, çamaşır yıkayan bayan da zikirsiz kalmaz, ezber bildiği yerleri okur.
  – İftar saati heyecanla beklenir. Bu an çocuklar için cazip hale getirilir. İftar etmeye dakikalar kala duanın en derin kapıları açılmış olacağından duaya geçilir. Aile fertleri duaya âmin der. İftar edilir, ifrat edilmez. İftar yüzünden akşam namazının tehlikeye girmemesine çok dikkat edilir.
  – Teravih için özel hazırlık yapılır. Düğüne gider gibi teravihe gidilir. Evden teravihe uğurlanan şehadete uğurlanır gibi uğurlanır. Dua etmesi talep edilir.
  – Teravih öncesinde ve sonrasında müminler arasında muhabbeti artıracak sohbetlere katılınabilir. Gıybet, nemime ve malayani olmayan bir sohbet olmalıdır.
  – Teravihten sonra eve kapanmak en güzelidir. Sahura rahat kalkabilmek için uykuyu engelleyecek yiyecek ve içeceklerden kaçınmak uygundur.
  – Sahura muhakkak kalkılır. Aile fertleri de kaldırılır. Güzel sahur sofraları kurmakta bereket vardır. Orucun da faziletini artırır. Sahur sofrasını dua sofrasına dönüştürmek mükemmel bir iş olur.
  – Sahur yemeğinden sonra vakit kalmışsa, teheccüd kılınabilir.
  – Sabah namazını kılmadan uyumamaya dikkat edilmelidir. Sabah namazına camiye gitmelidir.
  – Her duada, ramazan ayında yaptıklarının kabulünü ve bir dahakine kavuşturmasını Allah’tan dilemek gerekir.


  Alıntı
 2. Fatih
  Yeni Üye

  Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır Çünkü kutsal kitabımız Kur'an bu ayda indirilmeye başlanmıştır Kur'an'da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "kadir gecesi" yine bu ay içinde kutlanır Ayrıca İslam'ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "on bir ayın sultanı" denilmiştir

  Ramazan ayının yaşayışımız üzerinde ayrı bir etkisi vardır Bu ayın yaklaşması ile birlikte hazırlıklara başlanır Ramazan boyunca yiyeceğimiz özel yemeklerin malzemelerini önceden alırız Evlerimizde genel temizlik yapılır Çevremizde bazı camilerin minarelerine mahya denilen "Hoş geldin ya şehrü ramazan" gibi yazılar görürüz Radyolar, televizyonlar özel ramazan programı yaparlar

  Ramazanda oruç açma vaktinin ayrı bin neşesi vardır Bütün aile bireyleri hep birlikte sofraya oturur, oruç açma vaktini gelmesini bekleriz Ezan veya top sesinin duyulmasıyla birlikte orucumuzu dua ile açarız Yemeğimizi yedikten sonra dua ederek Allah'a şükrederiz Sonra akşam namazını kılar ve teravih namazı için hazırlıklara başlarız Bu ayda camiler dolar taşar

  Ramazan ayı gerçekten bir ibadet ayı olarak yaşanır Namaz ve orucun yanında aynı zamanda bir yardımlaşma ayıdır Bu ayda yoksullar, düşkünler daha çok hatırlanır Geleneğimizde yakınlar, komşular, yoksullar iftara çağrılır Maddi durumu iyi olmayanlar için iftar sofraları düzenlenir

+ Yorum Gönder