+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Fıtır sadakası ne demektir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. MAJİX
  Devamlı Üye

  Fıtır sadakası ne demektir?
  Fıtır sadakasının manası hakkında bilgi


  f-t-r-sadakas-n-n-manas-.jpg

  Fıtır veya fıtra, 'yaratılış' demektir. Fıtır Sadakası ise, Ramazan bayramına kavuşan ve aslî ihtiyaçları dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velâyetleri altında bulunan kimseler için yerine getirmekle yükümlü oldukları mâlî bir ibadettir, bir yaratılış sadakasıdır. Vaciptir. Kişi başına konmuş bir malî ibadet olması cihetiyle baş-göz ve beden zekâtı da denmektedir.
  Fıtır Sadakası, orucun kabulüne ve kabir azabından kurtulmaya vesiledir. Ayrıca Ramazan ayı içerisinde yapılan hata ve kusurlara da bir kefarettir. Resûlullah Efendimiz'in (asm) oruçlunun boş, çirkin ve kötü sözlerinin günahından arınması ve fakirlere bir azık olması için fıtır sadakasını emrettiğini İbn-i Abbas (ra) rivayet eder.
 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Fıtır Sadakasına Fitre de denir. İnsanların yaradılışına şükür ve sevap kazanmak için verdikleri paradır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Fıtır sadakası, asıl ihtiyaçlarını karşılamalarına rağmen hala malı mülkü olan kişilerin ramazan bayramına kavuşan kimseleri ailesi yerine de vermekle yükümlü olduğu sadakaya denir.
+ Yorum Gönder


fıtır sadakası nedir ,  fıtır sadakası ne demektir,  fıtır sadakası ne demek,  havanül havl,  havanul havl nedir,  fitir sadakasi ne demektir