+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Üç Aylarda Oruç-Üç aylar orucu nasıl tutulabilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. MAJİX
  Devamlı Üye

  Üç Aylarda Oruç-Üç aylar orucu nasıl tutulabilir?

  Üç ayların hepsi oruçlu geçirilir mi hakkında
  Üç ayların hepsi oruçlu geçirilir mi hakkında.jpgHalk arasında Recep, Şaban ve Ramazan aylarına üç aylar denilmektedir. Peygamberimiz peşpeşe bu ayları hiçbir zaman oruç tutmamış, bu şekliyle de ümmetine tavsiye etmemiştir. Hatta ramazan ayının dışında hiçbir ayı baştan sona oruçlu geçirmemiştir.
 2. Gülehasret
  Devamlı Üye

  Nafile olan üçaylar orucu nasıl tutulabilir?

  SORU: Nafile olan üçaylar orucu nasıl tutulabilir? Receb, şaban ayları sürekli oruçlu olarak mı geçirilecek; yoksa, bu ayların bir başında, bir ortasında, bir sonunda mı tutulacak?

  CEVAP: Nafile oruçlar arasında üçaylar orucu diye bir oruç yoktur. Peygamber Efendimiz, ramazana vücut biraz hazırlansın diye, şabanın onbeşinden sonra oruç tutmamayı tavsiye etmiştir. Ama kendisi recebde şabanda çok oruç tutardı. "Bazan oruca bir sarılırdı, hiç bırakmayacakmış gibi olurdu. Bazan da bir bırakırdı, galiba hiç tutmayacak bu sefer diye düşünülürdü." diyorlar. Demek ki öyle, "Alışkanlık olmasın, herkes tutacak sanılmasın da mecburiyet olmasın!" diye bazan tutmuş bazan tutmamış ama, recebde şabanda çok tuttuğunu biliyoruz.

  Üçaylarda oruç tutulmasının sebebi; o üçaylar mübarek aylar olduğu için, sevabı çok olduğundan dolayı, kefaret orucunu o aylara denk getiriyorlar. Kefaret orucu tutma mecburiyeti olan bir kimsenin, iki ay peş peşe oruç tutması lâzım ya; o aylara getiriyorlar ki sevabı çok olsun diye Kefaret orucu tutuyorlar. Yoksa, üçaylar orucu diye bir oruç yoktur. Hattâ Peygamber Efendimiz, şabanın sonlarına doğru tutmamayı da tavsiye etmiştir. Bunu böylece bilesiniz.

  Her ayın başında, ortasında, sonunda oruç tutmak, daha ziyade üçayların dışındaki aylar içindir. Recebde, şabanda çok tutarmış kendisi Peygamber Efendimiz
  M.ESAD COSAN
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Recep , şaban ve ramazan aylarına halk arasında üç aylar denir. bu üç ayların bütün günlerinde oruç tutmayı peygamber efendimiz tafsiye etmemiştir. hatta kendisi de ramazan ayı dışında hiç bir ayın bütün günlerinde oruç tutmamıştır.
+ Yorum Gönder


üç aylarda oruç nasıl tutulur,  3 aylarda ne zaman oruc tutulur,  üç aylar orucu,  üc aylarda oruc,  üç aylar orucu ne zaman tutulur,  üç aylarda ne zaman oruç tutulur