+ Yorum Gönder
Özel Eğitim ve Rehberlik ve Rehberlik Forumunda Ortalama Yükseltme Sınavları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Börtecine
  Devamlı Üye

  Ortalama Yükseltme Sınavları
  ORTALAMA YÜKSELTME SINAVLARI


  Okulların kapanmasından hemen sonra yani okulların kapanmasının ardından yapılacak olan "ortalama yükseltme sınavları" ile ilgili bilmemiz gereken bazı hususlar şunlardır:

  1-
  Bu sınavlara girmeden önce veli, sınıf öğretmeni ve öğrenci hangi derslerden sınavlara gireceğine birlikte karar vermeli ve girmeyi düşündüğü derslerin isimlerini bildiren dilekçeyi okul idaresine mutlaka vermelidir.

  2-
  Bu sınavlarda çok sayıda öğrenci "ortalama yükseltme sınavları" tarihleri ile "sorumluluk sınavları"nın tarihlerini karıştırmaktadır. Bu tür bir hata, telafisi imkânsız sonuçlara sebep olmaktadır.

  3-
  Önce "ortalama yükseltme sınavları" yapılır. Lise 2 ve 3. sınıf öğrencileri sene içinde başarısız oldukları sorumlu derslerden ortalama yükseltme sınavlarında da başarısız olurlarsa sorumluluk sınavlarına girerler.

  4-
  Türk dili ve edebiyatı dersinden bir üst sınıfta başarılı olsa dahi sorumluluğu kalkmaz. Diğer bir deyişle bu dersin sınavında başarılı olmak şarttır.

  5- Sınavlara çok önceden hazırlanmak başarı için şarttır. Karneyi aldıktan sonra duruma göre çalışmayı düşünenler yaşayacakları moral bozukluğunu üzerlerinden atamadan bu sınava girmek zorunda kalacakları için başarmaları daha da zorlaşmaktadır.

  6- Öğrencilerin sınava girecekleri dersleri seçerken ortalamasını arttırmayı umdukları ve ağırlık ortalaması fazla olan derslere öncelik vermelerinde büyük fayda vardır.

  7- Ortalama yükseltme sınavlarına sadece zayıf derslerden girilmez. İstenirse iyi olan derslerden de girilebilir.

  8-
  Alan ortalaması tutmayanlar da bu sınavlara girmek zorundadır.

  9-
  Sınavlarda alınan notların sınıf geçmeye ne şekilde etki edeceği aşağıya çıkarılmıştır. Bu tabloyu mutlaka gözden geçiriniz.
  ORTALAMA YÜKSELTME SINAVLARI.jpg 2. esmeray_dost
  Yeni Üye

  şimdi benm 5 tanesini wermem gerekio yükseltmede ama 4 tanesine giriliyomuş nasıl oluyo yani kalmadım dimi sorumluluğa damı gircem yoksa
 3. sagocu_kız
  Üye
  şimdi benm 5 tanesini wermem gerekio yükseltmede ama 4 tanesine giriliyomuş nasıl oluyo yani kalmadım dimi sorumluluğa damı gircem yoksa
  Bakın, bildiğim kadarıyla size yardımcı olmak isterim

  Evet en fazla dört dersten giriliyor.Zaten girdiğiniz sınavın 4'ünüde verirseniz sorun kalmaz.Beşinci derside seneye sorumluluk sınavlarında verirsiniz.Bir zayıfla sınıfta kalmazsınız.En fazla 4 zayıfınızın olması gerek.Yükseltmelerde 4 dersten girseniz o dersleri verip ortalamanızla sınıf geçebilirsiniz.Ozaman sorumluluğa kalmazsınız.

  Umarın yardımcı olabilmişimdir

+ Yorum Gönder