+ Yorum Gönder
Özel Eğitim ve Rehberlik ve Rehberlik Forumunda Öğrencilerin Yaptığı Yanlışlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Berrak
  Yeni Üye

  Öğrencilerin Yaptığı Yanlışlar
  Öğrencilerin Yaptığı Yanlışlar Nelerdir ?


  1) Çalışma masası dışında değişik yerlerde çalışma alışkanlığı
  Tebdil-i mekanda ferahlık vardır deseler de inanma!Değişik yerlerde çalışmaya çalış!"Neden?"dersen;çalışma bir şartlanma gerektirir.Aynı zamanlarda, aynı mekanda ders çalışmak, çalışmaya daha kısa sürede adapte olmanı sağlar.O masaya sadece çalışmak için oturduğunu hissetmelisin

  2) dağınık oda -> dağınık zihin
  Dağınıklık, insanın kendisini derbeder ve rahatsız hissetmesine neden olacağı için böyle bir ortamda çalışmaya çalışmak boşa zaman harcamaktır.Siz iyisi mi düzenli, dikkatinizi dağıtacak fazla obje olmayan sade bir odada, mümkünse boş bir duvara dönük çalışın.İlginizin sadece ve sadece çalıştığınız konuya yönelmesi ancak bu şekilde gerçekleşecektir.

  3)Çalışma Köşesi
  Sıcacık bir oda, engin hayal denizlerine götürecek rengarenk posterlerle süslü duvarlar, kulaklarında walkmen, yumuşacık koltuk veya divan, sağında ve solunda yumuşacık minderler ve elinde ders notları varsa "ne mutlu sana" demeyeceğiz. Çünkü bu ortam ve şartlarda güzelce uyunur veya dinlenilir.Amacın ders çalışmak ise bunun için daha farklı bir ortama ihtiyacın var.

  4)TV izleyerek ya da müzik dinleyerek çalışmak
  "Eli işte gözü oynaşta"çok güzel anlatır, iki işi birlikte yapmaya çalışanları.İlgi bölündükçe kalite kaybına uğrar.Ders çalışmaya konsantre olabilmek, onunla başbaşa olmayı gerektirir.Sadık bir sevgili olun ve ders zamanı dersten başka şeyi "görmesin gözünüz, duymasın kulağınız"

  5)Yatarak, uzanarak çalışmak
  Yan gelip yatarak ders çalışırsanız, başarı da sizin için yan gelip yatacaktır.Sizin istediğiniz sonuç bu ise, sorun yok.Ama değilse bir kez daha çalışma pozisyonunuzu gözden geçirmenizi öneririz.Not almak, altını çizmek gibi ders çalışmanın gereklerini yatarak da yapabiliyorsanız sorun yok.Ama siz siz olun, yine de yatağı sadece uyumak için kullanın.

  6)Çalışırken birşeyler atıştırmak
  Ölçülerinizi ve formunuzu korumayı istediğinizi biliyoruz;öyleyse çalışmaya başlamadan tüm fiziksel ihtiyaçlarınızı gidermeli ve ders çalışırken kesinlikle atıştırmamalısınız.(çünkü insan birşeyler yerken yaptığı işteki konsantrasyonunu yitirdiği gibi oturduğu yerde kilo almak tehlikesi ile de karşı karşıya kalır.)Çok acıkmışsanız çalışmaya ara vermelisiniz.Böylece her şeyi zamanında yapma alışkanlığı kazanma fırsatını da yakalarsınız.

  7)Önemsiz işlerle, verimli saatleri harcamak
  Verimli saatleri(günün en zinde, uyanık olduğunuz saatleri)ders çalışmaya ayırmak için zamanı mümkün olduğunca ekonomik kullanmalısın.Bunun için benzer işleri birleştirerek yapmayı ve 5-15 dakikalık küçük zaman dilimlerini değerlendirmeyi öğrenmelisin. Telefon görüşmelerini yaptıktan sonra, gazete okurken müzik dinleyebilir, kalan zamanda da odanın düzenini sağlayıp, masanı ders çalışmaya hazır hale getirebilir ve "tam zamanında" masa başına geçebilirsen.

  8)Telefon ve arkadaşlara "hayır" diyememek
  Arkadaşlarının, senin ders çalışma programına sızmak gibi bir gaflete düşmeleri halinde onları uyarmlı, ancak boş zamanlarında onlara zaman ayırabileceğini kesin bir dille anlatmalısın.Yine de ısrarla davrananlar olursa çalışıren telefonu fişten çekebilirsin.Seni gerçekten seven arkadaşlarının seni bu kadar zorlayacağını da sanmıyoruz!!!

  9) Çalışmayı sürekli erteleme alışkanlığı
  Çok iyi bildiğiniz gibi üniversite sınavlarını erteleme şansınız yok.Yaşamı ertelemek gibi bir şansınızda olduğunu sanmıyoruz.Öyleyse neyi erteliyorsunuz?Zaman akıp gidiyor;sürekli geri sayımdasınız.Aylar var derken bir de bakarsınız ki sadece cünler kalmış ve tren kaçmış…Bu hataya bilinçli hiçbir gencin düşeceğini sanmıyoruz fakat, yinede uyarıyoruz.
 2. Zarafet
  Üye

  Öğrencileri yaptığı hatalar arasında; Sınava son gün çalışmak en büyük hatalardan biridir. Halbuki bir hafta öncesinden çalışılsa ve son gün öyle bi göz atılsa daha iyi olabilir. Bir öğrenci başaralı olmak istiyorsa mutlaka bir amaç bir hedefi olmalı. Ders çalışma programı ile ders çalışmalı.
+ Yorum Gönder