+ Yorum Gönder
Özel Eğitim ve Rehberlik ve Rehberlik Forumunda İş Görüşmelerinde Hangi Sorular Sorulur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İş Görüşmelerinde Hangi Sorular Sorulur
  İş Görüşmelerinde Hangi Sorular Sorulur ?  Daha Evvel CV nizde zaten Belli Başlı sorulara Cevap Verdiğiniz İçin Yüzyüze Görüşmede Sizin Kurnaz ve Akıllıca Cevaplar vermeniz Beklenir..Bu sorular size Farklı şekiller de sorulur.

  Dikkat Edilmesi gereken şey şu: Bir yönetici sizinle çalışıp çalışmayacağına üç temel sorunun yanıtını aldıktan sonra karar verecektir. Neden? Nasıl? Kimsiniz?

  NEDEN?

  “Ne iş olsa yaparım,” düşüncesiyle mi iş başvurusunda bulundunuz, yoksa o işi yapmayı çok mu istiyorsunuz? İşverenler, birlikte çalıştıkları elemanların işi sevmesini, kurumu sevmesini, mesleği sevmesini önemsiyor. Sizin kurumu, mesleğinizi ve o işi sevip sevmediğinizi öğrenmek için şu sorularla karşılaşacaksınız :
  * Neden bu kurumda çalışmak istiyorsunuz?
  * Hangi özelliklerinizin bu iş için uygun olduğunu düşünüyorsunuz?
  * Bundan beş yıl sonra kendinizi nerede, ne yapıyor olarak görüyorsunuz?
  * Bu işe niçin sizi alalım?
  * Kurumumuz hakkında neler biliyorsunuz?
  * Firmamızda ne kadar çalışmayı düşünüyorsunuz?
  * Kısa ve uzun vadedeki amaç ve hedefleriniz nelerdir?
  * Bu kuruluşa ne gibi katkılarınızın olacağını düşünüyorsunuz?

  NASIL?

  Diyelim ki, o işi sevdiğiniz için istediğinize ikna olundu. Peki gerçekten başaracak mısınız? İşte sizi bekleyen sorular. Sizi neler motive eder? Neler sizin motivasyonunuzu kırar? En olumlu/güçlü yanlarınız nelerdir? Takım çalışmasından hoşlanır mısınız? İş hayatınızda karşılaştığınız en büyük problem neydi ve bununla nasıl başa çıktınız? Seyahat etmekten hoşlanır mısınız? Başka bir şehre taşınma konusunda ne düşünürsünüz? Kendinizi nasıl bir insan olarak tarif edersiniz?

  KİMSİNİZ?

  Başarı sizin için ne demektir? Kendinizin veya size bağlı ekibinizin başarısını nasıl ölçüyorsunuz? Yönetim tarzınızı kısaca açıklayabilir misiniz? İş ortamında sizi neler kızdırabilir? Bunlara nasıl tepki verirsiniz? Son işinizden neden ayrıldınız?

  NASIL SORULUR?

  Kimi görüşmelerde standart bir sıralama vardır, önceden hazırlanmış sorular arka arkaya sorulur. Kimi görüşmeler ise sohbet havasında sürer, yeri geldikçe sorulur. Görüşmelerde sorular genellikle dört biçimde sorulur.

  Direkt sorular : Daha önceki işinizden neden ayrıldınız?
  Yanıtlaması en kolay sorulardır. Görüşmenin başında bu tür soruların sorulması, sizi rahatlatır, görüşmeye ısındırır.

  Varsayım türünde sorulan sorular: Müşteri parasının derhal iade edilmesini isterse sorunu nasıl çözersiniz? Beş yıl sonra kendinizi nasıl bir pozisyonda görüyorsunuz?
  Yanıtlaması en güç olan soru tipidir. Görüşmeyi yapan kişinin hangi yanıtı almak istediği genellikle belli değildir.

  Yönlendirerek sorulan sorular : İş seyahatine gidersiniz değil mi?
  İşverenin aradığı cevapları bulmayı umduğu sorulardır.

  Deneyim ölçen sorular : Zor bir karar vermek zorunda kaldığınız bir durumu anlatır mısınız? Eğer deneyimli bir elemansanız, üstesinden kolayca gelebilirsiniz.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Genellikle iş görüşmeleri sırasında Bu işlerde nasıl olduğunuzu ve daha önce bu işlerde çalıştınız mı gibi sorular sorulmaktadır. Nedenleri ise herkesin ilk deneyimlerinde aksaklıklar ve sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Hiç kimse bu şekilde olmak istemez o yüzden deneyimli olmalarını isterler.
+ Yorum Gönder