+ Yorum Gönder
Özel Eğitim ve Rehberlik ve Rehberlik Forumunda Yaz tatili için Ders çalışma programı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yaz tatili için Ders çalışma programı
  Yaz Tatili İçin Ders Çalışma Programı


  Uzun bir yaz tatili dönemine giriyoruz. Bu dönemi birçok öğrenci ders çalışmaktan kaçması gereken bir dönem olarak görüyor. Ancak başarılı ve prensipli öğrenciler bu yaz tatilini verimli bir şekilde kullanır. İyi bir ders programı hazırlayarak beyin tembelliğine düşmezler.

  Elbette yaz tatili öğrencilerin dinlenme zamanıdır. Aslında öğrenciler bilmelidir ki insanı yoran ders çalışmak değil performanslarının sürekli sınavlar ile sorgulanmasıdır. Bu nedenle okul zamanı sınavlar ile strese giren ve yorulan öğrenci, yazın bu sınav stresinden uzak olacaklarından ders çalışmak onları yormayacaktır.

  Öğrenciler yaz tatilinde rehavete düşmemeleri ve beyinleri tembelliğe alışmaması için yaz tatiline uygun ders programı hazırlamalarıdır. Ders programı hazırlarken bazı prensipleri hatırlamakta fayda olacağı kanaatindeyim.
  1.Ders çalışma programı kişiye özeldir.
  2.Her çalışma oturumu en az 20 dakika, en fazla 40 dakika olmalıdır.
  3.Her 20-40 dakika çalışmadan sonra (yada konudan sonra) mutlaka 5-10 dakika yapılan çalışmanın özet tekrarı yapılmalıdır.
  4.Tekrar çalışmasından sonra 10-15 dakika mutlaka dinlenme verilmelidir.

  Örnek Yaz Tatili İçin Ders Çalışma Programı

  “Ders çalışma programı kişiye özeldir” prensibine göre her öğrencilerin verimli ders çalıştığı vakti değişmektedir. Örneğin bir öğrenci için verimli vakitler sabah saatlerinde olabilir. Bazı öğrenciler için verimli vakitler gece geç saatlerde olabilir. Program haftalık olmalıdır. Biz örnekte sabah saatlerinde verimli çalışabilen öğrencinin 1 gününü planlayacağız.

  PAZARTESİ (Her gün için ayrı planlama yapılmalıdır)

  9.00:Kahvaltı

  10.00 – 11.00: Matematik çalışması (sabahları öğrenmek için en uygun saattir. Hafta süresince matematiğin yerini diğer dersler de alabilir. Haftanın iki günü matematiğe ayrılabilir. Çarşamba tarih olabilir. vs)

  11.00 – 12.00: Tarih çalışması (Matematik çalışmasındaki açıklama bunun içinde geçerlidir)

  12.30: Öğle Yemeği

  SERBEST ZAMAN

  ( Alışveriş yapabilir, bir arkadaşınıza oturmaya gidebilirsiniz. Denize gidebilir. Hobilerinizle uğraşabilirsiniz. Bilgisayarda oyun oynayabilir ya da uzun süredir toplamadığınız odanızı bir gözden geçirebilirsiniz. Gezintiye çıkabilirsiniz.)

  18.00: Okuma Saati

  19.00-20.00: Akşam Yemeği

  20.00-22.00: Gezinti/TV/Sinema/Tiyatro/Konser/Sergi (evdeki duruma göre hangisini programlayabilirseniz o olabilir)

  Bu programı kendinize göre geliştirebilirsiniz. Önemli olan yaz tatilini verimli geçirmektir. Görüldüğü gibi 40 ar dakikalık 2 ders saati çalışmanın ardından gün yine size ait olacaktır
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Yaz tatilini bir çoğumuz gezip eğlenerek geçirmekteyiz. Fakat hazır vaktimiz varken neden iyi değerlendirmeyiz. Kendimiz için bir program kurarsak ve o programa göre gidersek bizim için en iyisi olacaktır. Özellikle yapmanız gereken işleri her gün yapmaya çalışarak diğer zamanlarımızın yoğun geçmemesini sağlarız.
+ Yorum Gönder