+ Yorum Gönder
Özel Eğitim ve Rehberlik ve Rehberlik Forumunda Kpss Tercihlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kpss Tercihlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kpss Tercihlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?  Öncelikle almış olduğunuz puanlarınızın hepinize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Binlerce gencimiz için önemli bir aşama olan KPSS esasında devlet kapısına girmenin önemli bir anahtarıdır. 1999 öncesinde devlet eleman alacağı zaman tamamen ahbap – çavuş ilişkisi ile işler yürürdü ve her kurum kendi memurunu kendisi alırdı böylece Ankara’da dayı kavramı gelişti… Varsa Ankara’da dayın devlet kapısından içeri kolayca girerdin. Ancak şuanda en önemli dayı ; KPSS oldu. Esasında bakıldığı zaman KPSS her genç için önemli bir nimet haline geldi. Sadece puanı al ve sonrasında uygun tercihi yap ve ataman gerçekleşsin. Ne Ankara’da dayıya ne de Bağdat’ta ayıya ihtiyacın olmasın. İşin bu boyutu değerlendirildiğinde gerçekten büyük bir nimet olsa gerek gençlerimiz için.

  Gelelim tercihlere, tercihlerde dikkat edilmesi gerekenleri önem sırasına göre aşağıda belirtelim.

  1- En önemli nokta ÖSS tercihlerinde olduğu puana göre elemenin olmadığı bir yerleştirme olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Yani öncelikle tercihler alınır ve açılan kadroya belki taban puandan bile bireyler yerleşebilir.

  2- Diğer bir nokta her arkadaşımız mutlaka tercih yapmalıdır. Çünkü bazı kadrolar çok fazla tercih edilmediği için çok düşük puanlarla bile bu kadrolara yerleştirme yapılabiliyor.

  3- Tercihleri yaparken öncelikle puanınızı göz önüne almaktan çok meslek seçimine dikkat etmeniz gerekir.

  4- Tercihlerinizi yaparken burayı az kişi terci eder mutlaka yazalım mantığının çok yanlış olduğunu unutmayın. Çünkü bu durumu her tercih yapan kesinlikle düşünmektedir.

  5- Seçimlerinizde mutlaka çalışma koşulları, sosyal haklar, maaş ve özlük gibi durumlar hakkında mutlaka bilgi almalısınız.

  6- Tercih kılavuzunda bulunan özel şartlara haiz bölümler için özel şartların tamamını taşıyıp taşımadığını mutlaka iyi kontrol ediniz.

  7- En çok yapılan yanlışlardan bir tanesi de bölüm özelliklerini taşımadığı halde tercih yapılıp yerleşilmesi; böyle durumlarda unutmayınız ki yerleştirmeniz iptal edilmektedir. Diğer taraftan yerleştiğiniz kadroya başka bir arkadaşınız yerleşmesini de engellemiş olacaksınız. Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız.

  Benim puanım düşük tercih yapmasam mı fikrini kesinlikle silin, çünkü yukarda da belirttiğim gibi bazı bölgeler ve bazı meslek grupları çok düşük puanlarla eleman aldığı için çok düşük puanla da yerleşebilirsiniz. Bunu kesinlikle göz ardı etmeyin ve mutlaka tercihlerinizi yapın.
 2. Acil

  Kpss Tercihlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder