+ Yorum Gönder
Özel Eğitim ve Rehberlik ve Rehberlik Forumunda Hizmet alanına göre rehberlik çeşitleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hizmet alanına göre rehberlik çeşitleri


  Hizmet Alanına Göre Rehberlik Çeşitleri Hakkında Bilgiler  1) Eğitim alanında rehberlik: Rehberlik faaliyetlerinin en yoğun olarak uygulandığı hizmet alanıdır. Öğrencinin okul ve çevreye uyum sağlaması için çalışır.
  2) Sağlık alanında rehberlik: Koruyucu hekimlik bu alana girmektedir. Bunun yanında bireylerin sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanacağı konusunda bilgilendirme hizmeti verilir. (Aile planlamasıyla ilgili bilgilendirme – psikiyatr kliniklerinde danışmanların bulunması bu alandaki faaliyelerdendir)
  3) Sosyal yardım alanında rehberlik: Hayır ve sosyal yardım hizmetleri sunan kurumların bireyleri bu konuda bilgilendirmesi örnektir. (Kızılay’ın kan vermenin yararlarını anlatması vs.)
  4) Endüstri alanında rehberlik: Verimin arttırılması, çalışanların motivasyonu, yeteneğe göre işçi seçimi gibi alanlarda çalışır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Hizmet alanına göre rehberlik çeşitleri dört tanedir. bunlar; sosyal alanında rehberlik, meslek alanında rehberlik,sağlık alanında rehberlik ve endüstri alanında rehberlik. bu rehberlik çeşitleri hayatımızın her anında bize yardımcı olurlar.
+ Yorum Gönder