+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Böbreklerimizin süzme işlemi nasıl gerçekleşir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Böbreklerimizin süzme işlemi nasıl gerçekleşir
  Böbreklerimizin Süzme İşlemi Nasıl Gerçekleşir ?

  Böbrekler karın bölgesinin arka tarafında bulunur. Böbrekler insan vücudunun önemli organlarındandırlar ve işlev göremedikleri zaman insan için çekilmez bir acı oluyor. Vücudun asit baz, ve su seviyesini dengede tutarlar.

  Böbreklerin çalışması:
  Böbrekler, nefron olarak bilinen yüzbinlerce küçük ünitelerden teşekkül etmişlerdir. Bunlar tübüller olarak adlandırılan mikroskobik kanallara aktarılmaktadır. Her nefron başlı başına bir kimyasal fabrikadır ve kan plasması buradan geçerken idrar meydana gelmektedir. Nefronlar ürettikleri idrarı, toplama tübüllerine boşaltır, oradan böbreğin pelsivine ulaşır ve oradan da boruyu andıran bir idrar yolu ile sidik torbasına gider.

  Böbreklerin fonksiyonları:
  Böbrekleriniz, kanımızı nefron adı verilen milyonlarca mikroskobik filtre aracılıyla temizleyerek idrar oluşturur. İdrar daha sonra böbreklerimizden mesaneye (idrar torbasına) gelerek vücudumuzdan içindeki iç ortamın çoğunu kontrol eden üç temel göreve sahiptir.


  1) Vücut Sıvılarının düzenlenmesi Kanı temizlemek üzere böbrek arterlerinden alıp genel dolaşıma böbrek venleri aracılığıyla iletirler. Vücut sıvılarının yapısının ve hacminin dengesini, atık ürünleri idrar şeklinde atarak ve besin elektrolitleri (tuzlar) kana geri vererek sağlarlar.


  2) Kandan Atık Ürünlerin Uzaklaştırılması Atık ürürler yiyeceklerdeki ve normal kas aktivitesi sonucu proteinlerin yıkılmasıyla oluşur. Üre, kreatinin gibi bu maddeler daha sonra idrarla atılırlar.


  3) Hormon Üretilmesi Sağlıklı böbrekler vücudumuza hormon denen önemli kimyasal maddeler salarlar.
  a) Kalsitriol: D vitaminin aktif bir formudur. Yiyeceklerde bulunan kalsiyumun (Kemikteki bir mineral) barsaklardan emilmesini sağlar. Yeterli miktarda D vitamini olmadığında vücut kemiklerden kalsiyum çalar ve kemik hastalığına yol açar.
  b) Eritropoetin: Kemik iliğinde kırmızı kan hücrelerinin yapılmasını sağlar ve eksikliğinde kansızlık olur.

  Böbrek yetmezliğinin nedenleri:
  Her genel ve ciddi iltahaplanma olayı.
  Böbreklerin dışarı çıkış yolunun mekanik tıkanması.
  Doğuştan beri var olan genel böbrek anormallikleri.
  Böbrek tümörleri.
  Vücuda giren ve böbrek yapısını zedeleyen zehirler.
  Böbreklere kan akımını engellemeler.
  Metabolik ve hormonal hastalıklar.
  Kan akımında normal ölçüde minareler toplanması veya suların boşalması (dehydration)


  Böbrek probleminin anlaşılması:
  İdrar yolları probleminin erken belirtileri dokularda şişmeye yol açan sıvı tutulumu, idrar sıklığı ve görünümündeki değişiklik, idrar yaparken yanma hissi, yüksek tansiyon, baş ağrısı ve yorgunluktur. Ağrı bir şeylerin yolunda gitmediğinin belirgin habercisidir fakat bazı ciddi durumlarda (nefritlerde, hipertansiyonda) ağrısız olabilir. Bu belirtilen bir kısmı diğer hastalıklarda da sık bulunur. Basit bir idrar tahlili ve kan testleri bir böbrek uzmanı tarafından ileri bir inceleme gerektiren böbrek problemi olup olmadığını aydınlatır. Böbreklerin ek kapasitesi fazladır. Hatta bazı kişiler bir böbrekle doğarlar ve kötü hiçbir etki görülmeyebilir. Kişiler böbrek fonksiyonlarının %30’uyla oldukça iyi idare edebilirler ancak total böbrek yetmezliği tedavi edilmezse öldürücüdür.


  Böbrek yetmezliği:
  Böbrek yetmezliği akut ve kronik olabilir. Temel fark yetmezliğin olma hızı, ne kadar sürdüğü ve yetmezliğin kendisidir.

  Akut böbrek yetmezliği saatler veya günler içinde çok hızlı ortaya çıkar. Genellikle geri dönüşümlüdür ve diyaliz yalnızca böbreklerin çalışmadığı zamanlarda gereklidir. Akut böbrek yetmezliği örneğin şok veya bir kazada yaralanma sonrasında, bazı zehirlenme türlerinde ve böbreğe giden damarların tıkanması veya yaralanması sonucunda oluşabilir. Kronik böbrek yetmezliği (son dönem böbrek hastalığı) böbrekleri yavaşça bozan ilerleyici bir hastalıktır. Bu durum yıllar boyu sürebilir ve hastalık çok ilerleyene kadar belirtiler görülmeyebilir.


  Kronik Böbrek Yetmezliğinin Bazı Nedenleri:
  • İltihap ve böbreğin filtre harabiyeti (glomerulonefrit) Böbreğin bazı bölümlerinin enfeksiyonu (pyelonefrit)
  • Böbreklere giden damarların hasarlanması sonucu azalmış kan akımı
  • Diabet
  • Hipertansiyon
  • Normal böbrek dokusunun yerini kistlerin alması

  Tedavi çeşitleri:
  Transplantasyon Böbrek yetmezliği tedavisinde transplantasyon (nakil) bir çok avantaj sağlar. En önemlisi böbrek fonksiyonlarını normale döndürür. İki tip böbrek transplantasyonu bulunmaktadır.

  Canlıdan alınan transplant: Hastaya genellikle akrabasından alınan canlı bir nakil
  Kadavradan alınan transplant: Hastaya yakın bir zamanda ölen birinden böbrek nakli Transplantasyon büyük bir cerrahi girişimi gerektirir ve bu sırada komplikasyonlar görülebilir. Ayrıca transplantasyondaki en önemli problem olan reddetme (rejeksiyon) her zaman görülebilir. Bu nedenle transplant hastalarının ömürleri boyunca immunsupresör adı verilen baskılayıcı ilaçları almaları gerekmektedir. Bu ilaçların bağışıklık sistemini zayıflatma, kilo alımı, akne (sivilce oluşumu), yüzde kıllanma şeklinde yan etkileri bulunmaktadır. Ancak bu tedavi için yeni geliştirilen ilaçlarla bu yan etkiler azaltılmıştır. Protein, tuz ve kaloriyle ilgili bazı kısıtlamalar olsa da transplant hastasının diyetinin diyaliz hastasınınki kadar sınırlı olmaması artılar tarafında yer alır.  Transplant Avantajları:
  • Transplant sağlıklı böbrek gibi çalışır
  • Hasta kendini "daha sağlıklı" hisseder
  • Daha az diyet kısıtlaması.
  • Transplantasyon sonrasında diyaliz olmaması


  Transplant Dezavantajları:
  • Bir verici için beklemek
  • Büyük cerrahi girişim gerektirir
  • Böbörek reddi riski
  • Güçlü ilaçlar alma gerekliliği 2. Zarafet
  Üye

  Böbreklerimiz vucudumuzun sağlığı için hayatsal öneme sahip bir organdır. Böbreklerimizi korumak için. Soğuktan uzak durmalıyız. Spor yapmakta böbrek sağlığı için önemlidir. Su tüketimine dikkat etmeliyiz.
+ Yorum Gönder


böbrek süzme işlemini nasıl gerçekleştirir,  böbrek süzmesi,  böbrek süzme yapmazsa ne olur,  böbreklerde hangi işlem nasıl olur,  bobreklerimizde kanı suzme islemi,  böbrekler nasıl süzme işlemi yapar