+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Kanın Yapısı Ve Görevleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Kanın Yapısı Ve Görevleri
  Kanın Yapısı Ve Görevleri


  Kan; geçmişten günümüze sağlık ve yaşamın temel simgesi olarak görülmüş, modern tıpta “tek kaynağı insan olan yaşamsal bir ilaç” olarak kabul görmektedir.
  Kalbe gelen kan pompalanarak, damar içinde yol alır. Kan; damarlarımızda bir nehir gibi dolaşarak vücuttaki tüm hücrelere besin ve oksijen taşır. Hormonların taşınması, hastalık etkenleriyle (virüs, bakteri v.b.) savaş, pıhtılaşma gibi birçok konuda da görevlidir.
  Aynı zamanda hücreler tarafından oluşturulan karbondioksit, atık ve zehirli maddeleri de hücrelerden alarak ilgili organlara taşır.
  Birincil önem taşıyan görevi oksijenin taşınmasıdır. Yeterince oksijen taşınmazsa;
  - Dokular ve organların görevlerinde aksamalar olur.
  - Aksamalar öncelikle yaşamsal önemi olmayan organlarda görülür (kas ve deri gibi).
  - Kalp, beyin gibi doku ve organlar korunur. Oksijensizlik ilerlerse bu organ ve dokular da etkilenir.
 2. Mesport
  Moderators

  Kanın Görevleri


  Kan, plazma denilenbir sıvı kısım( %55) ile plazma içinde yüzen kan hücrelerinden(%45) meydana gelmiştir

  İnsanda kan hücreleri alyuvar (eritrosit), akyuvar (lökosit) ve kan pulcukları (trombosit) olmak üzere üç çeşittir.

  ALYUVARLAR
  Plazmada en fazla bulunan ortası çukur, çekirdeksiz hücrelerdir. Kırmızı kemik iliği, dalak ve karaciğerde üretilirler. bir milimetre küb kanda 4,5-5 milyon bulunurlar.

  AKYUVARLAR
  Belirli şekilleri olmayan, çekirdekli, beyaz kan hücreleridir. Kırmızı kemik iliğinde, lenf düğümlerinde ve timus bezinde üretilir. Bir milimetre küb kanda 7000 kadar bulunur. Enfeksiyondan sonra sayıları artar.

  KANIN GÖREVLERİ:
  Alyuvarların yapısında bulunan hemoglobin sayesinde oksijen ve karbondioksit taşınması sağlanır. Hücreler arasındaki madde alışverişi sağlanır.

  Kanın yapısındaki akyuvarlar bağış[LinkLeri Görmek İçin Lütfen Üye oLunuz Üye oLmak için tıkLayın]klık sisteminde görevlidirler

  Kanın vucudu dış etkilerden korumasıda kan pıhtılaşmasıyla olur.

  KAN PULCUKLARI
  Gerçek hücreler değildir, renksiz ve çekirdeksiz olup, kemik iliğinin büyük hücrelerden kopan parçacıklarıdır. Kanın pıhtılaşması iç[LinkLeri Görmek İçin Lütfen Üye oLunuz Üye oLmak için tıkLayın]n gerekli olan özel bir protein oluştururlar.

 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Kanın Yapısı ve Görevleri Nelerdir

  Kan, vücudun her yerine ulaşan damarlar yardımıyla vücudumuzu gezen sıvı ve plazmadan oluşan hücreler topluluğudur. Taşıma, savunma ve düzenleme görevlerini üstlenir.

  Taşıma: Akciğerlerle alınan oksijeni vücuttaki bütün organlara, hücrelere taşır. Ayrıca böbrekteki sıvıyı, vücudumuzun çeşitli bölgelerinde biriken toksin maddeleri de boşaltım sistemine taşıyarak bunların vücuttan atılmasını sağlar.

  Savunma:
  İçinde bulunan antikor hücreleri sayesinde vücuda giren zararlı madde, bakteri ve virüslere karşı vücudu korur. Yaralanma durumunda kan kaybını ve hava yoluyla vücudumuza girmesi olası zararlı bakterilerin girmesini pıhtılaşma sayesinde önler.

  Düzenleme: Vücut sıcaklığını sabit tutar, proteinler yardımıyla pH oranını ve diğer hormonların salgılanımını düzenler.

  Kanın Yapısı ve Görevleri.jpg

 4. Zeyneb
  Bayan Üye
  Kanın yapısı

  Kan toplardamar, kılcal damar ve atardamardan oluşan damar yapısının içinde dolaşan akyuvarlar, alyuvarlar ve kan pulcukları gibi hücrelerle akıcı plazmadan oluşmuş, kırmızı renkli vücudumuz için hayati öneme sahip bir sıvıdır. Yaşamak için gerekli olan kan, vücudun işlevsel görevlerini yerine getirmesinde büyük role sahiptir. Kanın en önemli görevi akciğerlerden dokulara ihtiyacı olan oksijeni taşımaktır. Yapısı homojen gibi görünüyor olsa da, heterojen bir yapı özelliğine sahiptir. Yetişkin bir insanın vücut ağırlığının 1/13 oranı kandan oluşur.


+ Yorum Gönder


kanın yapısı ve görevleri,  kanın görevleri ve yapısı ,  kan yapısı ve görevleri,  kanın görevleri,  kanın yapısı ve görevleri nelerdir,  kanın yapı ve görevleri