+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Ter Testi nedir , Ter Testi neden yapılır , Ter Testi hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ter Testi nedir , Ter Testi neden yapılır , Ter Testi hakkında bilgi
  Ter Testiyle ilgili bilgiler  Kistik fibrozis hastalığının teşhis edilebilmesi amacıyla terde klor miktarının ölçüldüğü teste TER TESTİ ismi verilir.
  Kistik fibrozis hastalığında ter bezleri normal çalışamaz. Terdeki hem klor, hem de sodyum miktarı artar. Bunun nedeni kistik fibrozis hastalığında, “cystic fibrosis transmembrane conductance regulator”, yani “hücre membranı boyunca ileti düzenleyen protein” isimli proteinin, kalıtımsal bir hastalık nedeniyle görevini yerine getirememesidir. Bu protein hücre membranı boyunca uzanır ve hücre içinin, hücre dışı sıvılarla temas etmesini sağlayan bir kanal oluşturur. Bu kanala “sodyum kanalı” ismi verilir çünkü bu kanal öncelikle sodyumun hücre içerisinden hücre dışına giriş çıkışını kontrol eder. Bu özellik ter bezlerinde daha da belirgindir, ter bezleri ile deri arasındaki sodyum alışverişi, sodyum kanalının açık olmasına bağlıdır. Sodyum kanalı çalışmadığında, yani kistik fibrozis hastalığında cillte hem sodyum, hem klor, yani bildiğimiz tuz birikir.Kistik fibrozisli hastaların terlerinde tuz miktarı çok yüksektir. Terdeki tuz miktarı normalden 5-6 kat daha fazladır. Cilt üzerinde, ter oluşturulan bir bölgede klor miktarının ölçülmesi, ter testinin temelini oluşturur.

  Test için cilde terlemeyi uyaran bir madde uygulanır. 30 dakika süreyle ciltten filtre kağıdına ter emdirilir ve ölçümler yapılır. Terdeki klor miktarı 60 mEq/L değerinden yüksekse test pozitif kabul edilir.
 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Ter testi hasta yirmili yaşlarda ise koldan küçük ise arka bacak ekleminden yapılır. Bağırsak, pankreas gibi hastalıklarda da ter testi uygulanabiliyor.
+ Yorum Gönder


ter testi nedir nasıl yapılır,  ter testi nedir