+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Sülük tedavisinde kan nasıl durdurulur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sülük tedavisinde kan nasıl durdurulur
  Sülük Tedavisinde Kan Nasıl Durdurulur ?

  Vücut ağırlığının 1/13ii kandır. İnsan vücudunda bulunan kanın %20si kanamalarla kaybedilirse hayati tehlike oluşur. Bu sebeple kanamaların durdurulması hayat kurtarma açısından çok önemlidir..
  Atardamar Kanaması : Atardamarlar kalbimizden yüksek basınçla pompalanan kanı hücrelere ileten, toplardamarların tersine kol ve bacakta derinde yol alan damarlardır. Atardamardan olan kanamalarda, açık renkli kanın, yara ağzından kalp atımına uyumlu şekilde fışkırarak çıktığı izlenir. Genellikle durdurulması daha zor olan, hayati tehlike yaratan kanamalardır.

  Toplardamar Kanaması:Toplardamarlar hücrelerden dönen kanı kalbe taşıyan, düşük basınçlı kan akımı olan damarlardır. Cilde yakın, yüzeysel toplardamarlar kol ve bacak, el, ayak sırtında rahatça seçilebilir. Toplardamar kesikleriyle olan kanamalarda koyu renkli, taşma tarzında kan kaçışı görülür. Çoğu kez doğrudan baskı uygulayarak kontrol altına alınabilir. Genellikle yaşamı tehlikeye sokmaz.

  Kılcal damar Kanaması : Kılcal damarlar hücrelere ulaşan son damar uzantılarıdır. Çok ince olup içlerinde çok az kan bulunduğu için zedelenme, kesilmelerinde ancak sızıntı tarzında ve hafif bir kanama olur. Bir kesik ya da darbe sonrası ortaya çıkabilir. Hemen her zaman, dış müdahale olmasa bile, kendiliğinden sona erer. Hayati tehlike yaratmaz.

  Kanın Aktığı Yere Göre Kanamalar

  Dış kanama : Kan organlardan vücudun dışına doğru akar ve kanayan yer gözle görülebilir.
  İç kanama :Kan damarlardan vücut boşluklarına doğru akar ve gözle görülemez ancak belirtiler sayesinde tespit edilebilirler.

  > Zayıf ve hızlı nazız atımı
  > Soluk ve nemli deri
  > Gözler donuktur ve refleks tepkiler azalır
  > Baş dönmesi, baygınlık
  > Susuzluk hissi
  > Bulantı – kusma
  > Yüzeysel ve sık solunum
  > Bazen kanayan bölgede sertlik
  > Organlardan kan gelmesi

  Beyin kanamalarında kulak ve burundan akciğer kanamalarında ağızdan gelir.

  GEÇİCİ KANAMA DURDURMA YÖNTEMLERİ
  Kanayan yere parmak bastırmak
  Kanayan damar parmakla kemik arasında sıkıştırılarak kanama durdurma yöntemidir.Temiz el ya da parmakla kanayan yere basınç uygulanır .İlkyardım çantamdaki mikropsuz gazlı bez yaranın üstüne konur ve üzerinden parmakla bastırılır.

  Basınç noktalarına baskı uygulamak
  Vücuttaki belli basınç noktalarına basınç uygulayarak kanama durdurma yöntemidir.
  > Kafa derisi bölgesi kanamalarında, kulak önüne iki parmakla bastırılır.
  > Kanama baş ve yüzün bir tarafında ise, yaralının arkasına geçilerek dört parmakla alt çenenin hemen altında boyun başlangıcına bastırılır.
  > Omuz ve boyundaki kanamalarda köprücük kemiğinin İç kısmına başparmak içerde diğer parmaklar dışarıda tutulacak şekilde bastırılır.
  >Koldaki kanamalarda, kolun iç kısmında koltuk altına yakın nabız olan noktaya parmakla bastırılır.
  >Bacaktaki kanamalarda, kasık kıvrımının iç kısmına iki elin başparmağı ile bastırılır

  Kanayan yeri kalp düzeyinden üstte tutmak
  Kanayan yeri kalp seviyesinin üzerinde tutmak suretiyle kanama azaltma yöntemidir.
 2. Zarafet
  Üye

  Sülüklerin bazıları topraktaki solucanlar ve böcek larvaları ile beslenirler. Sülükle tedavi anlamına gelen Hirudoterapi, antik çağlardan beri hekimler tarafindan tedavi aracı olarak kullanılmıştır. Sülüklerin tedavi özeliği kirli kanı emmeleridir.
+ Yorum Gönder


sülük kanaması nasıl durdurulur,  sülük kanı nasıl durdurulur,  sülük kanaması nasıl durur,  sülük tedavisinde kanama nasıl durdurulur,  sülük tedavisinde kan nasıl durdurulur,  sülükten sonra kan nasıl durdurulur