+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Kalp Büyümesi Neden Olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kalp Büyümesi Neden Olur
  Kalp büyümesi neden olur kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kalp Büyümesi Neden Olur Hakkında Bilgi

  Kalp büyümesi nedenleri


  Kalp büyümesi kalbinizin daha hızlı atmasına, kalp kaslarınızın zarar görmesine neden olabilir. Kalp büyümesine neden olabilecek durumlara göz atalım.

  Yüksek tansiyon. Yüksek tansiyon varsa kalbinizin daha çok çalışması gerekir. Sonuç olarak kalp kasları kalınlaşır ve genişler.

  Kalp kapakçığı hastalıkları. Kalbinizde bulunan dört kapakçık kanın doğru yönde akmasını sağlar. Kapakçıklar hasar görürse kalbiniz büyüyebilir.

  Kalp kası hastalıkları (kardiyomiyopati). Kalp kaslarının sertleşmesine ve kalınlaşmasına kardiyomiyopati deniyor. Sorun
  ilk evrelerinde sessiz ilerliyor. Durum kötüye gittikçe kalbiniz daha fazla kan pompalayabilmek için büyüyor.

  Kalp krizi. Kalp krizi sırasında kalpte oluşan hasar kalp büyümesine neden olabilir.

  Doğuştan gelen kalp hastalıkları. Bu hastalıkların birçok çeşidi var. Kalbe kan gelişinde sorun varsa kalbin büyümesi işten değil.

  Kalp ritim bozuklukları. Aritmi varsa kalbiniz normal işlevini yerine getiremez. Ekstra iş yükünün üstesinden gelebilmek için kalbinizin büyümesi gerekebilir.

  Düşük alyuvar sayısı. Kanda yeterli miktarda alyuvar bulunmamasına anemi deniyor. Alyuvarların görevi dokulara oksijen iletmek. Tedavi edilmezse anemi düzensiz kalp ritmine neden olabilir. Kalbiniz eksik oksijeni tamamlamak için daha çok çalışır. Nadiren de olsa, uzun süredir anemi hastasıysanız ve tedavi olmadıysanız sorun kalp büyümesine neden olabilir.

  Tiroid hastalıkları. Az çalışan ya da çok çalışan tiroid bezleri vücuda zarar. Kalbinizin büyümesi dahil birçok kalp hastalığına neden olabilir.

  Vücutta demir fazlası. Vücuttaki demir fazlası atılamazsa bazı organlarda depolanır. Bu organların içinde tabii ki kalp kasları da var.

  Daha nadir görünen hastalıklar. Amiloidoz bu hastalıklardan. Kandaki anormal protein miktarı kalpte birikiyor. Kalbin işlevine engel oluyor. Kalbinizde amiloidoz oluşumu varsa kalbiniz büyüyebilir.

+ Yorum Gönder