+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Erken menopoz belirtileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Erken menopoz belirtileri nelerdir
  kısaca erken menopoz belirtileri nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Erken menepozun belirtileriyle ilgili yazı

  Normal menopoz yası 48-52 dir. Annenizin menopoz yası bunu cok etkiler. Her 10 yıl için günde içilen bir paket sigara 1 yıl , 2 paket sigara 2 yıl öne alabilir. Örneğin 20 yıl 2 paket/gün sigara içiyorsanız 4 yıl menopoz yası öne gelebilir. Tıpta 35 yasından önce menopoza girmeye Erken Menopoz denmekle birlikte olmanız gereken menopoz yasından (yani annenizin menopoz yası gibi) yıllar önce menopoza girmeye de erken menopoz denmektedir. Günümüzde erken menopoz giderek artmaktadır. Bunda, artan yasam stresi,sigara,hava kirliliği,radyasyon,kötü beslenme vs neden olabilir. Erken menopozun ilk belirtisi düzensiz adet kanamalarıdır. Adetler daha sık veya seyrek olabilir ve miktarı azalır. Adetten önceki dönemde hafif ateş basması ve terleme görülebilir.Özellikle ailesinde erken menopoz hikayesi olan ve sigara içen gençlerin böyle durumlarda Jinemede gelerek hormon tahlili yaptırmasını öneriyorum. Adetin üçüncü günü yapılan hormon testi ve ultrason muayenesi ile teşhis konabilir. Menopoza girmeden yani kadının bütün yumurtaları bitip te adetten kesilmeden önce hormon testleri yaklaşan tehlikeyi gösterir. Erken veya normal menopozu geciktirmek mümkün değildir ama hormon takviyesi yapılarak adetlerin devamı ve menopoz sıkıntıları giderilir. Erken Menopozun gerçek tehlikesi artık yumurta üretilemediği için gebe kalamamaktır. Bunun çözümü yoktur.Amaç Hormon testleri ile tanıyı erken koyup çocuk sahibi olmayı hızlandırmak,eğer bu mümkün değil ise kalan az sayıdaki yumurtayı dondurup saklamaktır. Son söz: Her genç kız annesinin, teyzesinin ,ablasının menopoz yaslarını sorup ortalamayı bulmalı ve bu yastan 10 sene kadar önce anne olma sürecini tamamlamalıdır. Erken menopozda Tüp Bebek te başarısız olmaktadır.

  erken menopoz.jpg

  BELİRTİLERİ

  Menopoz, fizyolojik bir olaydır. Yani bir hastalık hali değildir. İnsan ömrünün uzaması, Türkiye’de ortalama 70’li yılların Amerika’da 80’li yılların üstüne çıkması menopozun nedeni olan östrojen hormonunun yokluğundan kaynaklanan belirtileri daha uzunca bir süreç yaşamamıza neden olmaktadır.

  Menopoz hemen öncesi dönem ve menopozdan hemen sonra 3-5 yıl devam eden, bütün kadınlarımızın bildiği, menopoz yakınmaları vardır.
  İlk görülen yakınmalar: Sıcak basmaları, birdenbire gelen terlemeler, sinirlilik hali, alınganlık hali, ağlama nöbetleri, unutkanlık, uykusuzluk. Kadınların %75’inde bu psikolojik depresif hal görülmektedir
  . Yani psikolojik olarak depresif bir hal yaratıyor kadında bunlar % 75 kadında görülüyor. Yüzde 25’inde ise hafif olarak geçmektedir. 3-5 yıl kadar devam eder, sonra kaybolur. Yüzde 10’unda 10 yıla kadar uzamaktadır. Ondan sonra geç semptomlar başlar. En önemlisi ciltte meydana gelen bozukluklar ve kalp kriziyle karşımıza çıkan enfarktüs riskidir. Menopoz döneminde enfarktüs 10 misli bir artış göstermektedir, normalde bir erkek hastalığı olan enfarktüs, bir kadın hastalığı haline gelmektedir. Bugün dünyada kalp krizine bağlı ölüm nedenleri kanserler dahil bütün ölümlerin neredeyse iki misline yakındır. Bir de menopozla başlayıp, sinsi olarak kemiklerde meydana gelen kayıpla karakterize olan osteoporoz karşımıza çıkmaktadır. En büyük olumsuzluk da kırıklardır. Kalça kırıkları, omur kırıkları çok önemlidir. Aynı zamanda kamburlaşma meydana gelmektedir. Omurlardaki çökme kırıkları sonucunda, felçler meydana gelebilir

+ Yorum Gönder