+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Karaciğer Büyümesi Hepatomegali hastalığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Karaciğer Büyümesi Hepatomegali hastalığı
  Karaciğer Büyümesi Hepatomegali hastalığı


  Alternatif isimler
  Hepatomegali hepatosplenomegali

  Tanım
  Karaciğerin büyümesidir ( hepatosplenomegali ise karaciğer ve dalağın her ikisinin büyümesidir ).
  Doktorunuza başvurun
  çoğunlukla doktor tarafından tanınır kişi bu belirtinin farkında olabilir veya olmayabilir

  Nedir
  Karaciğer normalde ele gelmez.
  Genel olarak enfeksiyonlar ( viral ve bakteryel ) parazitler tümörler anemiler toksik durumlar depo hastalıkları kalp yetmezliği konjenital kalp hastalığı ve :-):-):-):-)bolik bozukluklar karaciğer büyümesine neden olabilirler.
  Sık rastlanan nedenleri alkolizm hepatit A hepatit B konjestif kalp yetmezliği lösemi nöroblastom Reye sendromu karaciğer kanseri Niemann-Pick hastalığı herediter fruktoz entoleransı tümör :-):-):-):-)stazları glikojen depo hastalığı primer bilyer siroz sarkoidoz sklerozan kolanjit hemolitik üremik sendrom

  NOT : Karaciğer büyümesinin başka sebepleri de vardır. Bu liste hepsini içermemektedir. Sebepler hem kişinin yaşı cinsiyeti hem de belirtinin özelliği zamanı kötüleştiren faktörler iyileştiren faktörler ve beraberindeki şikayetler gibi spesifik karakterleriyle değişiklik gösterebilir.

  İlk yaklaşım
  doktorunuza danışın.
  Muayene sırasında sorulabilecek sorular
  Tıbbi hikaye alınır ve fizik muayene yapılır.

  Tıbbi hikaye soruları şunları içerebilir : zamanı ne zamandan beri karnınızda bir kitle veya büyüme hissediyorsunuz ? özelliği karaciğer ne kadar büyümüş ?

  diğer başka belirtiler var mı ? karın ağrısı oldu mu ? sarılık oldu mu ? kusma oldu mu ?

  Tanısal testler şunları içerebilir : karın filmi karın bilgisayarlı tomografisi karaciğer fonksiyon testleri şüpheli sebeplere yönelik testler
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Karaciğerin büyümesi tıp bilimi dalında hepatomegali olarak adlandırılır. Karaciğerin büyümesi normal boyutundan daha büyük olmasıdır.
 3. Esma Şeker
  Görevli Bayan
  Karaciğer büyümesi tıp biliminde hepatomegali olarak bilinmektedir. Hepatomegali; karaciğerin normal boyutundan fazla büyük olmasıdır.
+ Yorum Gönder