+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Makat Ağrısı, Makatta Ağrı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Makat Ağrısı, Makatta Ağrı
  Makat Ağrısı, Makatta Ağrı

  Makatta ağrıya neden olan hastalıkların başında hemoroit yani basur gelir. Hemoroit bağırsağın son kısmındaki toplardamarların genellikle sürekli kabı-zlık ve ıkınma gibi nedenlere bağlı olarak genişlemesine bağlıdır. Normalde ağrısız olan hemoroitler tıkanma ya da ani iltihap sonucu ağrılı hale gelebilir. Bu ağrı dışkılama sırasında artar. Bazen kanama da görülebilir. Hastalar bunu hemen kansere bağlarlar. Halbuki çoğu kez hemoroite bağlıdır. İlaçlarla yatıştırılan adığı takdirde genişleyen damarların cerrahi ok ak çıkartılması gerekir.
  Hemoroit kuşkusu olan hastaların bağırsak tembelliğinden kaçınması, kabızlık-tan korunması gereklidir. Birçok hasta dışkılama alışkanlıklarını değiştirdiği takdirde cerrahi müdahaleden kurtulmuş olur.

  Makattan kaynaklanan diğer bir ağrı nedeni bağırsağın yine son kısmındaki çatlaklara bağlıdır. Bu çatlaklar dışkılama sırasında ağrıya yol açarlar. Bazen de makat bölgesinde çok şiddetli ağrıya neden olan apseler gelişebilir.

  Ayrıca kalın bağırsak ve son bağırsak kanserleri de makatta ağrıya yol açabilir.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Makat ağrısı dışkılama sonrasında gelişen ve bazen uzun süreli ağrılar oluşturan bir hastalıktır. Bu ağrıların oluşum sonucu tıp biliminde hemoroid olarak adlandırılır.
+ Yorum Gönder


makat ağrısı ,  makat ağrısı nedenleri,  makat ağrısı neden olur,  makatta ağrı nedenleri,  anüste ağrı nedenleri,  makat ve karın ağrısı