+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Yaralanmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Yaralanmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?
  Yaralanmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

  Yaralanmalarda öncelikle:
  -Dezenfektan (mikrop öldürücü) maddenin yaranın içine girmesi engellenmelidir.
  -Toz ya da pomat gibi maddeler kullanılmamalıdır.
  -Kullanılan sargı fazla sıkılmamalıdır.
  Yaralanma terimi, demin, bazen derialtının hatta daha derindeki dokuların bütünlüğünün bozulması için kullanılır.

  Yaralanmalar basitçe şöyle sınıflandırılabilir:

  a)Basit yaralanmalar: Şiddetli kanamalara neden olmayan, yaşamsal önemi olan organlrın zedelenmediği ve fazla yaygın olmayan yaralanmalardır.
  b)Ağır yaralanmalar: Yara derindeki dokuları da içine alıyorsa ve bölgedeki yapıların bütünlüğü bozulmuşsa; genişçe bir alana yayılmışsa ve aynı bölgede birden çok yara varsa; şiddetli kanamalara neden oluyorsa; derindeki yapılar açığa çıkmışsa ya da yara bölgesinde yabancı cisimler kalmışsa, ağır yaralanmadan söz edilir. Ağır yaralarımalara yaklaşım ve tedavi yöntemleri ile şiddetli kanamaların tedavisi farklıdır. Bu maddede yalnız küçük yaralanmalar ele alınacaktır.

  Yapılması Gerekenler;

  Dikkatsizlik, acelecilik ve yorgunluk gibi nedenlerle yalnızca çocuklar değil, erişkinler de evde ve evin dışında küçük kazalara uğrayabilmektedir. Bir bıçak ya da kırık bir cam parçasıyla yaralanma sonucunda oluşan ve çok kanamaya neden olan bir kesik, duvar ya da demir. törpüsü gibi pürtüklü bir yüzeye sürtünme sonucunda ortaya çıkan bir sıyrık ya da çekiç ve çivi kullanırken ortaya çıkan yaralanmalar karşısında ne yapılmalıdır'? Böyle bir durumda her şeyden önce sakin olmak, tartışmaya girmeden yaralanan kişiyi bir an önce aydınlık bir yere oturtmak gerekir.
  Bundan sonra, acil girişimde bulunacak kişinin aşağıdaki temel noktaları göz önüne alması gerekir:

  1)Girişimi yapacak kişi ellerini su. ve sabunla iyice yıkamalı ve temiz bir havluyla kuruladıktan sonra alkolden geçirerek havada kurutmalıdır.
  2)Yara kollardaysa yaralının parmaklanndaki yüzükler ve kollaıındaki bilezikler çıkarılmalıdır. Böylece yaralanma bölgesinde ödem oluşursa bölgedeki kan dolaşımı engellenmemiş olur.
  3)Yaranın çevresindeki bölge saf suyla (gerekirse su ve sabunla) yıkan-malı, yara bölgesine dokunulmamalıdır.
  4)Yaranın çevresi dezenfektan (mikrop öldürücü) maddeye batınlmış bir parça pamukla silinmelidir.
  5)Yaranın çevresi silinirken dezenfektan maddenin doğrudan yaraya değmemesine dikkat edilmelidir. Dezenfektan madde derinin bütünlüğünün bozulduğu yara bölgesindeki hücrelere zarar verebilir.
  6)Yaranın üstüne pomat ya da toz ve pudra halindeki ilaçlar sürülmemelidir.
  7)Yara bölgesini steril gazlı bezlerle koruyun.
  8)Bölgeyi bir sargı bezi ile çok sıkmadan, yaranın her yanını hafifçe ve aynı ölçüde saracak biçimde sann. (Sargı bezinin tek işlevi yara bölgesine sürülen ilacın yerinde kalmasını sağlamaktır.)
  9)Yara bölgesinde yabancı cisim (örneğin cam parçaları) varsa sargı yapılmamalı, bölgeyi korumak için üzerine bol miktarda birkaç kez katlanmış steril gazlı bez ya da temiz mendil konmalıdır. Bu sırada yaraya baskı uygulamanın yabancı cisimlerin daha da derine gitmesine yol açabileceği unutulmamalıdır.
  10)Yara bölgesinde yabancı cisim varsa ya da yara paslı ya da kirli bir cisimle oluştııysa kazazede mutlaka bir ilkyardım merkezine ulaştınlmalıdır.
 2. Ktockn1
  ismail

  Yaralar, onlar bazen bazen öldürür bazen güldürür kim bilebilir her an her yerde her şekilde yaralanma olabilir ama önlem alınamadıysa ki kaza geldiğini haber vermez yapacak tek şey tedavi etmek
+ Yorum Gönder


yaralanmalarda ilk yardım nasıl yapılır,  yaralanmada ilk yardım nasıl yapılır,  yaralanmalarda ilk yardım nasıl uygulanır,  hafif yaralanmalarda ilk yardım nasıl yapılır,  hafif yaralanmalarda ilk yardım