+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Böbrek Büyümesi Neden Olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Böbrek Büyümesi Neden Olur
  Böbrek Büyümesi Neden Olur
  Hidronefroz, böbreği büyüten çeşitli sebeplerden sonra meydana gelen hastalık halidir. Böbreğin pelvis renalis denilen bölgesi şişerek böbrek dokusuna basınç yapar ve onun çalışmasını bozmaya başlar.

  Doğuştan bir darlık veya yapı kusuru sonucu oluşan hidronefrozlar enderdir. Genellikle idrar yollarında bir taş veya tümörün idrar yollarını tıkaması sonucu veya üreter kıvrılmaları, gebelik, prostat hipertrofisi gibi mesanenin boşalmasını güçleştiren hallerde hidronefroz tek veya çift taraflı olarak meydana gelebilir.
  Böbrek boşluğunda idrarın birikmesi kunt bel ağrılarına sebep olabilir. Bazen biriken bu idrar dolayısıyla enfeksiyon başlayabilir ve piyonefroz denen durum meydana gelir; ateş ve kolik tarzında şiddetli ağrı da olabilir. İki taraflı hidronefrozlar, polikistik böbrek denilen konjenital bir hastalığı andırırlar. Hidronefroz, ürografi denilen yöntemle çekilen röntgen filmi ile teşhis edilir. Hasta olan böbreğin verilen opak maddeyi süzmediği görülür. Tıkanma sonucu meydana gelen hidronefrozlar bazen düzelir. Böbrek fonksiyonları bozulduğunda o böbreği çıkarmaktan başka çare kalmaz.

  Hidronefroz sebepleri nelerdir?–Uretero-pelvik bileşke darlığı
  Uretero-vesikal bilekşke darlığı
  Uretral darlıklar
  Vesiko-ureteral reflü

  Hidronefrozda yakınmalar nelerdir?
  Ağrı
  İnfeksiyon
  Kanama
  İdrar yaparken ağrı
  Karında şişme
  Bulantı , Kusma


  Hidronefroz tanısı nasıl konur?–BTMRI

  ultrason
  intravenouspyelografi- IVP
  sistoskopi
  Tam idrar testi


  Hidronefroz tedavisi nasıl yapılır
  Akut hidronefroz
  Nefrostomi
  Foley katet
  Kronik
  Cerrahi
  Taşların çıkarılması
  Darlık bölgelerinin rezeksiyonu

  Ureterlerin mesaneye giriş yerlerinin değiştirilmesi
  Ureteral stentl

  Hidronefrozda komplikasyonlar?
  Pyelonefrit
  Nefrektomi
 2. Zarafet
  Üye

  Böbrek büyümesi ciddi bir rahatsızlık olduğu için, geç kalmadan uzman bir hekim tarafından tedavi edilmesi gerekir. Böbrek sağlığımız için yapmamız gerekenler: Öncelikle yeterli sıvı tüketmemiz gerekiyor. Hareket etmeliyiz. Fazla tut ve lifli yiyecekler tüketmemeliyiz. Yılda bir kere böbreklerimizi uzman bir doktor tarafından kontrol ettirmeliyiz.
 3. Ziyaretçi
  esim alti aylik hamile bebeyin bir bobreyi diyerinden biraz buyuk bunun nedeni nedir durum ciddimi
 4. Fatma
  Administrator
  esim alti aylik hamile bebeyin bir bobreyi diyerinden biraz buyuk bunun nedeni nedir durum ciddimi
  eger ıvp de herhangı bır problem cıkmazsa ılerde de sıkıntı olusmaz, ama darlık varsa amelıyat gerekıp gerekmedıgı onemlı. amelıyat gerekırse buyuk cogunlugunda problem bıter. ılerde sorun cıkarmaz. ALINTI

+ Yorum Gönder


bebeklerde böbrek büyümesi neden olur,  bebeklerde böbrek genişlemesi neden olur,  bebeklerde böbrek büyümesi nedir,  hamilelikte böbrek büyümesi neden olur,  böbrek büyümesi tedavisi,  gebelikte böbrek büyümesi neden olur