+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Yanlış ilaç kullanımı vücudumuza ne tür zararlar verebilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. By_Muhammet
  Devamlı Üye

  Yanlış ilaç kullanımı vücudumuza ne tür zararlar verebilir?
  Yanlış ilac kullanırsak ne gibi sonuçlar olur
  Yanlış ilaç kullanımı vücudumuza ne tür zararlar verebilir?
  Aynı rahatsızlığı bulunan iki farklı kişiden, aynı ilaç birine iyi gelirken, diğerinde ters ters etki yapabiliyor

  Pek çok insan rahatsızlandığında arkadaş veya komşu tavsiyesiyle ilaç kullanıyor. Ancak bir kişide faydalı olan ilaç, aynı rahatsızlığı bulunan başka birinde ters sonuçlar doğurabiliyor.

  Bazen de doktor kontrolünde verilen ilaçlar bile farklı insanlarda değişik etkilere yol açabiliyor. Gelişen teknolojiyle ilaçların kişisel etkilerini tespit etmek mümkün hale geldi. Ağız içi dokusu veya küçük bir tüp kan örneğiyle 'kişisel ilaç profili' çıkarılmaya başlandı. Uzmanlar, yöntemin yaygınlaşmasıyla gelecekte gereksiz veya yanlış ilaç kullanımının önüne geçileceğini belirtiyor.

  Tıbbi Biyoloji ve Genetik Uzmanı Dr. Nesrin Erçelen, ilaçların kişilerin ortalama yüzde 70'ine etkili olacak şekilde üretildiğini söyledi. Aynı ilacın her 100 kişiden ortalama 30'unda farklı etkiler doğurduğunu belirten Erçelen, "Farmakogenetik analizle kişinin DNA'sına bakarak hangi grupta yer aldığını belirleyebiliyoruz. Ayrıca elde ettiğimiz verilerle ilacın yan etkilerinin vereceği zararları da önleyebiliyoruz." dedi. Hekimlerin genetik analiz sonuçlarına bakarak doğru ilacı ve doz ayarlaması yapabildiklerini dile getiren Erçelen, bu sayede gereksiz ilaç kullanımının önleneceğini kaydetti. Erçelen, vücuda alınan ilaçları enzim tabir edilen salgıların parçaladığını hatırlatarak, "Enzimler, gen tarafından sentezleniyor. Göz renklerimiz nasıl farklıysa bu tür genlerin de tipleri var. İlacı parçalayan mekanizmaya yani genlere bakarak ilacı yararlı, yararsız ve az yararlı olarak gruplandırabiliyoruz." diye konuştu. Dr. Erçelen, bu gruplandırmanın şimdilik kanser, diyabet ve kalıtımsal kan hastalıkları gibi önemli rahatsızlıklarda kullanıldığını sözlerine ekledi.
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  yanlış ilaç kullanma sonucu oluşan zararlar ölüme sebep olabilir hastalığın daha çok artmasına sebep olabilir ferc olmasına sebep olabilir bu sık hastalıklar Türkiye'de çok görülmektedir.
+ Yorum Gönder


yanlış ilaç kullanımı zararları ,  yanlış ilaç kullanımı vücudumuza ne tür zararlar verebilir,  yanlış ilaç kullanımının zararları,  yanlış ilaç kullanımı ne tür zararlar verebilir,  yanlış ilaç kullanımı,  yanlış ilaç kullanımı vücudumuza ne tür zararlar verir